Špenátové ravioli s ricottou

Špenátové ravioli s ricottou

Mám rada sviežu zelenú farbu. Nie pastelovú, nie jedovatú ale tú pravú sviežu “šťavnatú” zelenú. Práve touto farbou sa môžu pochváliť špenátové ravioli. Zdravé a krásne vyfarbené. Na plnených cestovinách mám najradšej, že najchutnejšie sú tie neprekombinované. Keď sa správne urobí plnka, navrch už netreba nič vymýšlať, stačí trošku masla a posypať parmezánom. Mňam.

Vedela som, že svoj deň má už čokoľvek, ale že aj riavioli… Takže môžeme ich osláviť 20. marca. Možno si to aj zaslúžia, pretože prvá zmienka o nich pochádza už zo 14. storočia. Fakt sú staré :-).  Tradične majú tvar štvorca, ale v ich tvare sa medze nekladú – môžeme sa vyblázniť s kolečkami alebo tvarom polmesiaca. Plnka do raviol sa líší región od regiónu. V Ríme majú radi ricottu so špenátom, muškátovým orieškom a čiernym korením a na Sardínii zase ricottu s citrónovou kôrov. Ako hovorím, čím jednoduchšie, tým chutnejšie.

Ja som zvolila špenátové cesto a ako plnku ricottu spolu s mozzarellou a parmezánom. Na vrch už len stačilo masielko a posypať hoblinkami parmezánu.

Ricotta obsahuje 14 g bielkovín, čo je celkom slušný podiel dennej dávky. Môžeme veselo budovať svaly. Disponuje aj dostatočnou dávkou vápnika, ktorý pomáha pri budovaní krásnych a pevných kostí a zúbkov.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny sú zase známe svojou pomocou pri prevencii ochorení srdca a rakoviny. Opäť niečo prínosné a zároveň chutné.

No a ešte tu máme nejaké vitamíny a minerály. Takže poďme na to.  Ricotta je bohatým zdrojom fosforu, zinku a selénu. Práve zinok a selén nám pomáhajú budovať imunitu. Skvelé. No a z vitamínov máme na výber vitamín A, riboflavín a vitamín B12.

Špenátové ravioli s ricottou

Ingrediencie

Plnka

Postup

V mise rozmiešame rozmixovaný špenát, múku, vajcia a soľ. Spracujeme pevné cesto. Zabalíme ho do fólie a necháme cca 20 minút odpočinúť v chladničke.

Medzitým si v mise pripravíme plnku. Na panvici rozohrejeme olivový olej a pridáme najemno nakrájané plátky cesnaku. Chvíľu opekáme a pridáme nakrájanú slaninku. Opekáme do zlatova. Odložíme a necháme vychladnúť.

Vychladnutú zmes slaninky a cesnaku zmiešame s ricottou, parmezánom, mozzarellou a žĺtkom. Osolíme a okoreníme podľa chuti.  Môžeme pridať aj čerstvo nasekané bylinky.

Cesto rozvaľkáme. Pomocou pohára alebo formičiek  vykrajujeme ravioli a naplníme plnkou.

Cestoviny varíme vo vriacej osolenej vode, kým nevyplávu. Cca 3 – 4 minúty.

Uvarené cestoviny polejeme maslom a posypeme parmezánovými hoblinkami.

Ewa EM