Babka s kozím syrom

Babka s kozím syrom

Keďže sa nám nezadržiteľné blížia typické sviatky jari, je načase začať s prípravou. Čo to si nacvičiť, aby v deň D bolo všetké tip top. Pre Veľkú noc je typická jahňacina, vajíčka na všetky možné aj nemožné spôsoby, studené nárezy a dobroty od výmyslu sveta. Tiež je to výborný čas na vyskúšanie nových, netradičných jedál, v ktorých by sa dali využiť toľko očakávané jarné suroviny.

Pri  tohtoročnom rozhodovaní padla voľba na našich poľských susedov a ich typickú veľkonočnú babku. Dá sa pripraviť na sladko aj slano. Sladká verzia pripomína sladkú, plnenú, kysnutú vianočku, ktorú isto každý pozná. Takže tieto sviatky máme doma verziu slanú – s kozím syrom.

Kozí syr milujem. Tá svieža, jemne trpká chuť sa výborne hodí s nasládlym akcentom cesta babky. A bonusom navyše je to, že je zdravý.

Jeho výživné vlastnosti sa menia vzhľadom na to, či ide o mäkkú, polotvrdú alebo tvrdú verziu. Je vyrobený z kozieho mlieka s vysokým podielom bielkovín, vápnika a vitamínu A.

Asi 30 g mäkkého syra má približne 76 kalórií, 5 gramov bielkovín, 6 g tuku vrátane asi 4 g nasýtených tukov, 130 mg sodíka. Dodá asi 4 % odporúčanej dennej dávky vápnika a takmer 6 % odporúčanej dennej dávky vitamínu A.

Pre porovnanie, tvrdá forma má asi 128 kalórií na 30 g, takmer 9 gramov bielkovín, 10 g tukov vrátane 7 g nasýtených, 120 mg sodíka. Poskytuje 25 % dennej dávky vápnika a 10 % dennej dávky vitamínu A.

Okrem iného kozí syr obsahuje aj vitamín D, K a vitamín B1 a B3. Tiež má vysoký obsah riboflavínu (B2). Nedostatok týchto vitamínov okrem iného spôsobí popraskané kútiky pier, rozpraskaný jazyk a lámavé nechty. Kto by sa s tým chcel trápiť?

Preto ho treba zaradiť do jedálnička v čo najväčšom množstve. Skúsme to teda babkou. Z typov kozieho syra sa sem najlepšie hodí jeho mäkká verzia, pretože sa s ňou lepšie pracuje. Skúsila som to aj s tvrdou formou, práca je síce náročnejšia, ale na výsledku to nič nemení.

Pozor na solenie. Kozí syr je sám o sebe dosť slaný, takže odporúčam šetriť.

Babka s kozím syrom

Ingrediencie (1 bochníček)

  • 160 ml vody izbovej teploty (nemala by byť studená)
  • 1 ČL sušeného droždia (alebo 10 g čerstvého droždia)
  • 1/2 ČL trstinového cukru
  • 270 g  špaldovej hladkej múky
  • 2 PL olivového oleja
  • 200 g čerstvého kozieho syra (najlepšie mäkkého)
  • 30 g čerstvých byliniek (nasekaných – petržlenka, pažítka, bazalka, mäta,..)
  • štipka soli (treba šetriť, syr je slaný)

Postup

V maličkej miske rozmiešame sušené droždie s vodou a cukrom do hladka. Necháme asi 10 – 15  minúť napučať.

Vo väčšej mise zmiešame múku, štipku soli a olivový olej. Pridáme napučané droždie a miesime, kým nie je cesto hladké a elastické. Trvá to asi 15 minút. Zo začiatku si môžeme pomôcť aj elektrickým pomocníkom (asi 5 minút), potom cestu prospieva ručné miesenie.

Misu s vymieseným cestom prekryjeme utierkou a necháme asi hodinu a pol  kysnúť na teplom mieste. Malo by zdrojnásobiť objem.

Počas kysnutia v inej mise rozmiešame kozí syr s nasekanými bylinkami a odložíme nabok.

Vykysnuté cesto premiestnime na pomúčenú dosku a vyvaľkáme ho do štvorca asi 30 – 40 cm.

Navrch cesta roztrieme syr s bylinkami, pričom okraje necháme voľné.

Cesto zrolujeme do rolády, preložíme ho na pečiaci papier a tácku. Vložíme do chladničky stuhnúť asi na 20 minút, aby nebolo tak lepkavé.

Roládu rozrežeme pozdĺžne na polovicu. Z oboch polovíc zapletieme lano a vložíme do zapekacej misky, ktorú sme si vymastili a posypali múkou. Necháme ešte podkysnúť.

Zatiaľ si predhrejeme rúru na 180 stupňov.

Vložíme zapekaciu misu do rúry a pečieme asi 35 – 40 minút.

Po vybratí ešte babku potrieme olivovým olejom.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like