Hawaii špízy

Hawaii špízy

Spojenie ovocia a mäsa ešte stále mnohým naháňa strach a považujú ho za dosť šialené. Naopak ja toto prepojenie doslova milujem. Práve ovocie dokáže vykúzliť tú správnu chuť pokrmu a možno aj tá najšialenejšia kombinácia je práve tou, bez ktorej by celé jedlo vlastne ani nemalo zmysel.

V zimnom období sa to v obchodoch doslova hemží exotickým ovocím. Keby som si mohla vybrať, asi najlepšie a možno aj najbezproblémovejšie sa dá skombinovať ananás. Hoci taký pomaranč, mango alebo limetka tiež nie sú na zahodenie.

Dovolím si tvrdiť, že práve ananás patrí popri banánoch k najobľúbenejšiemu exotickému ovociu. Z nutričného hľadiska má naozaj čo ponúknuť.

Obsahuje veľkú dávku vitamínu C, ktorý ako antioxidant rozpustný vo vode chráni všetky naše orgány proti voľným radikálom, ktoré napádajú a poškodzujú zdravé bunky v tele. Práve voľné radikály môžu za rozvoj aterosklerózy, spôsobujú spazmus dýchacích ciest, čo môže mať za následok rozvoj astmy, poškodzujú bunky hrubého čreva a môžu prispieť k artritíde.

Okrem vitamínu C, obsahuje aj dostatok horčíka a vitamínu B1. Oboje zužitkujeme pri tvorbe energie. Napríklad kľúčový oxidačný enzým superoxid dismutáza, ktorý je zodpovedný za odzbrojenie voľných radikálov v mitochondriách (čo sú vlastne továrne na výrobu energie), potrebuje práve horčík.

Tak ako nám kedysi hovorili, že mrkva je dobrá na oči, tak sa ukazuje, že aj ananás prispieva k ochrane proti makulárnej degenerácii, ktorá vekom môže viesť ku strate zraku.

Ananás obsahuje dostatok vlákniny, ktorá prispieva k zdraviu našich čriev. Na rozdiel od mnohých iných druhov ovocia alebo zeleniny, ananás obsahuje významný podiel bromelaínu, ktorý rozkladá bielkoviny a tým pomáha tráveniu. Taktiež bromelaín významne ovplyvňuje koaguláciu krvi a bráni vzniku krvných zrazenín.

A čo je na tom najlepšie, že jedna šálka čerstvého ananásu obsahuje len približne 82 kalórií. Neobsahuje cholesterol, tuky a má nízke hodnoty sodíka.

Prečo si teda nepochutiť a neprispieť k zlepšeniu svojho zdravia? Takže poďme na to.

Hawaii špízy

Ingrediencie

 • 2 kuracie prsia (pokrájané na kocky)
 • 100 – 200 g tenkých plátkov prerastenej slaniny
 • 1 hrubostenná paprika (žltá alebo červená, pokrájaná na štvorce)
 • 1/2 čerstvého ananásu (ošúpaného a pokrájaného na kocky)
 • 1/2 odšťaveného čerstvého ananásu
 • 5 – 7 šalotiek alebo malých cibuliek (ošúpaných a nakrájaných na polky alebo štvrtky)
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 1 – 2 ČL medu (podľa chuti a sladkosti ananásu)
 • 1 PL sójovej omáčky (používam len prirodzene fermentovanú)
 • 1 PL olivového oleja
 • soľ
 • čerstvo mleté čierne korenie

Postup

Do väčšej misy nalejeme ananásovú šťavu. Pridáme olej, 2 rozpučené strúčiky cesnaku, 1 ČL medu, sójovú omáčku. Podľa chuti dosolíme a okoreníme. Ak by bola zmes príliš kyslá, môžeme doplniť ešte jednu ČL medu.

Do ananásovej zmesi nasypeme nakrájané kuracie prsia a premiešame. Necháme marinovať aspoň 2 hodiny.

Po dvoch hodinách mäso vyberieme a striedavo ho napichujeme spolu so šalotkou, ananásom a paprikou na ihly alebo špajdle. Nezabudneme popretkávať plátkami slaninky.

Špízy vložíme do zapekacej nádoby a dáme do rúry grilovať pri teplote asi 180 – 200 stupňov, cca 20 – 25 minút. Posledných 10 minút potierame ananásovo-sójovou šťavou, ktorá nám ostala z marinovania.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like