Mandľové koko keksíky

Mandľové koko keksíky

Slovo sladké a zdravé mnohokrát nejde dohromady. Väčšinou keď mám upiecť niečo sladké, aby si na tom pochutila celá rodina, narážam na odveký problém – cukor a tuk. Nie som zástanca úplných extrémov vynechania tuku a cukru, pretože pre správne fungovanie tela je potrebné aj jedno aj druhé. Snažím sa ich však nahradiť zdravšími variantami alebo používať ich striedmo. Niekedy sa však “utrhnem” a upečiem niečo, čo by sa dalo nazvať zdravým sladkým – aspoň sa o tom presviedčam :-).

V zime si telo pýta niečo, čo by ho zahrialo zvnútra, hlavne počas tých “správnych” chladných a usmoklených dní. Štipka zázvoru alebo škorice pomôže dotvoriť tú pomyselnú čerešničku na torte.

Ak teda chcem upiecť niečo hrejivé a rýchle, najčastejšie padne voľba na nejaké keksíky. V tomto prípade to boli madľovo-kokosové. Toto spojenie doma máme radi. Väčšinou sa za nimi len tak zapráši a ja som “odsúdená” na robenie ďalšej dávky.

Ich základom je mandľová múka. O pozitívnych účinkoch mandlí sa už popísalo dosť. Skúsme ale ísť na to trochu viac vedecky.

Mandle patria spomedzi všetkých orechov medzi tie najmenej kalorické. Taktiež v porovnaní s ostanými majú najväčší podiel vápnika.

Obsahujú veľký podiel mononasýtených mastných kyselín, vlákniny, antioxidantov a vitaminu E – na dávku cca 35 g je to asi 61 % DD, riboflavínu (B2) – cca 44 % DD, či horčíka – cca 36 % DD.

Práve mononasýtené mastné kyseliny spolu s antioxidantmi sú preventívnym faktorom pri kardiovaskulárnych chorobách. Ku znižovaniu rizika srdcovo-cienych chorôb prispieva aj množstvo horčíka a draslíka v mandliach, ktoré tiež znižujú hladinu LDL cholesterolu.

Vitamín E pozitívne vplýva nie len na kvalitu pokožky, ale aj na zdravie a kvalitu našich tepien a znižovanie zápalov.

Riboflavín a L-karnitín pozitívne vplývajú na neurologickú aktivitu a kognitíne funkcie mozgu. Práve dospelí a starší ľudia by mali pravidelne mandle zaradiť do jedálnička, pretože znižujú riziko zápalov, ktoré majú vplyv na neskorší možný vývin demencie alebo Alzheimerovej choroby.

(Zdroj: https://draxe.com/almonds-nutrition/http://www.whfoods.com/genpage.php/genpage.php?tname=foodspice&dbid=20)

Samozrejme pri ich konzumácii si treba dať pozor na to, aby boli z dobrého zdroja, nenapadnuté plesňami. A taktiež to netreba preháňať s množstvom. Naozaj stačí len menšia hrsť denne, aby sme podporili naše zdravie.

Mandľové koko keksíky

Ingrediencie (cca 10 ks)

 • 100 g strúhaného kokosu
 • 100 g mandľovej múky (najemno pomletých mandlí)
 • 1 vajíčko
 • 4 PL kokosového oleja (nie roztopeného, len zmäknutého pri izbovej teplote)
 • 4 PL ryžového sirupu (alebo medu, javorového sirupu)
 • 1 ČL mletej škorice
 • štipka mletého zázvoru

Na ozdobenie (nemusí byť)

 • 50 g kvalitnej čokolády (aspoň 70 %) – na ozdobenie
 • goji
 • mandľové lupienky
 • semienka

Postup

Predhrejeme rúru na 180 stupňov. Plech vyložíme pečiacim papierom a odložíme nabok.

Do misy dáme všetky suroviny na keksíky a poriadne spracujeme na tuhšie cesto. Môžeme spracovať ručne alebo dať do mixéru.

S mierne namočenými rukami z cesta vyrobíme guličky, ktoré poukladáme na plech. Každú z guličiek rukou alebo dnom pohára pritlačíme a vyformujeme placku cca 0,5 až 1 cm hrubé. (Môžeme placky formovať aj rovno rukami.)

Dáme do vyhriatej rúry na cca 10 – 12 minút piecť.

Keksíky necháme vychladnúť a môžeme ich dozdobiť roztopenou čokoládou a rôznymi semienkami, prípadne orieškami.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like