Jesenné veggie karbanátky

Jesenné veggie karbonátky

Nastal čas pozbierať všetko, čo sa urodilo na záhradke. Aby som pravdu povedala, toto obdobie naozaj nemám rada. Počasie je ako na hojdačke, je sychravo, daždivo a slniečko vykukne len sem tam. Jediné, čo mi akotak zdvihne náladu sú farby, ktoré môžeme vidieť naokolo. No a samozrejme záhradková “nálož” zdravých a chutných potravín.

Preto, aby som sa zbyvila chmúrnych jesenných myšlienok, rozhodla som si spestriť (a to aj farebne) jedálniček s novým receptom. Karbanátky u nás fičia na akýkoľvek spôsob. Variácií je mnoho, od mäsových až po vegetariánske. Každý si v nich nájde to svoje. No a keď sa spoja s chutným dipom, nie je o čom.

Tentoraz som sa pokúsila o spojenie batátov a quinoi. Samozrejme ako to v našej kuchyni býva, aj s poriadnou dávkou cesnaku. Treba predsa vyháňať choroby.

Pre mňa je sladký zemiak takou “zázračnou” potravinou. Niežeby mi nejak extra chutil, ale má množstvo prospešných látok a keď sa vhodne skombinuje, dokáže vykúzliť chuť, ktorá je návyková.

Skúsme sa pozrieť na sladký zemiak trochu viac vedecky:

Zázračnou potravinou je totiž najmä pre jej účinky. Má obrovské množstvo vitamínu A, čo je prospešné predovšetkým pre deti. Ďalej obsahuje dávku vitamínu B1,B2,B3, B6, C, horčík, draslík, ktoré pomáhajú pri fukcii srdca.  Toto množstvo a samozrejme aj ostatné látky sa zvyšujú, keď sa zemiaky varia alebo paria.

Vitamín B6 výrazne redukuje homocystein v tele, ktorý má negatívne účinky na zdravie a spôsobuje degeneratívne choroby ako napríklad inflarkt.

Vitamín C je zase dôležitý pri produkcii kolagénu v tele. Ten spôsobí, že naša pokožka bude pružná a mladá. Chráni tiež naše tele pred toxínmi z vonkajšieho prostredia.

Vitamín D zase zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe energie v tele, má vplyv na našu náladu a pomáha pri stavbe kostí, srdca, nervov, pokožky a zubov. Podporuje tiež funkciu štítnej žľazy.

Železo v ňom obsiahnute je podstatné pri tvorbe červených a bielych krviniek. Podporuje imunitný systém a je dôležitý pri metabolizme bielkovín.

Je možné ho zaradiť k dietetickým potravinám, pretože nespôsobuje prílišné výkyvy krvného cukru. Prírodné cukry sa uvoľňujú pomaly.

Skúsme si teda vytvoriť niečo farebné, pestré a zároveň prospešné našemu zdraviu.

Jesenné veggie karbanátky

Ingrediencie (cca 15 ks)

  • 500 g pyré z varených a rozmixovaných sladkých zemiakov
  • 380 g uvarenej quinoi (podľa návodu na obale)
  • 1 stredne veľká cibuľa (nakrájané nadrobno)
  • 4 strúčiky cesnaku (postrúhané alebo rozmačkané)
  • 1/2 ČL sušeného tymiánu (môžete použiť aj čerstvú pažítku)
  • 1 PL olivového oleja
  • soľ
  • mleté čierne korenie
  • kokosový olej na opekanie

Postup

Na panvicu nalejeme olivový olej a opečieme na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu (do sklovita). Pridáme roztlačený cesnak a asi 2 minúty na strednej teplote restupujeme (pozor nesmie sa spáliť, lebo zhorkne). Pridáme tymián a premiešame.

Zmes presypeme do misy. Pridáme uvarenú quinou, uvarené a roztlačené sladké zemiaky a osolíme a okoreníme podľa chuti. Ak sa rozhodnete dať pažítku, tú len čerstvú pridajte ku zemiakovo-quinoovej zmesi.

Tvarujeme malé karbanátky a na kokosovom oleji, na strednej teplote ich opekáme z každej strany do zlatova.

Môžeme jesť samostatne alebo namáčať do dipu. Mne sa osvedčila hustá kyslá smotana s roztlačeným cesnakom a bylinkami. To ale samozrejme nezapadá do veggie verzie :-).

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like