Jahodové profiterolky

Jahodové profiterolky

Hoci je už jeseň, našim jahodám to akosi neprekáža a rozhodli sa obdariť nás ďaľšou dávkou chutných vitamínov. Nie je ich toľko ako ich bolo na jar, a preto sú nám vzácnejšie, a tak som sa ich rozhodla čo najlahodnejšie využiť.

A keďže k letu, ktoré stále dúfam ešte úplne neskončilo, sa nehodia ťažké krémy a dlho tráviace koláče, rozhodla som sa pre ľahšiu variantu – profiterolky plnené jahodovým krémom.

Sú typickým francúzskym dezertom. Nadýchané a vnútri plnené krémom alebo pudingom. Na vrchu môžu môžu byť poliate čokoládou, karamelom, posypané cukrom alebo len tak “holé”. Okrem sladkej varianty ich Francúzi obľubujú aj naslano, plnené mäsom alebo ako prílohu k polievke.

Odpaľované cesto, z ktorého sa profiterolky vyrábajú, je ľahko použiteľné aj v iných typicky francúzskych dezertoch, ako napríklad croquembouches, éclairs, beignets, quenelles alebo craquelins. Celkom multifunkčné, nemyslíte.

Na odpaľovanom ceste je dobré, že je ľahké, nadýchané a celkom rýchlo pripravené. Vedeli ste, že národným dňom odpaľovaného cesta je 2. január (tu už naozaj slávia všetci všetko :-)).

Pôvod profiteroliek je celkom nejasný. Prvýkrát sa vyskytli na francúzskom dvore, kde ich “predstavila” Caterina de’ Medici, ktorej manžel František II. priniesol z Toskánska niekoľko receptov z odpaľovaného cesta a medzi nimi boli aj tieto nadýchané pampúšiky.

K profiterolkám sa z môjho pohľadu naozaj hodia ľahké krémy, najlepšie s ovocným základom. Preto som ako náplň urobila mascarpone krém s jahodami. No a ešte jeden rozdiel. Profiterolky sa väčšinou plnia nerozrezané, ale ja som ich rozrezala a naplnila veľkou dávkou krému, čo ich urobilo ešte nadýchanejšie a šťavnatejšie.

Tak poďme na to.

Jahodové profiterolky

Ingrediencie

cesto (cca 30 malých kúskov)

 • 125 ml vody
 • 57 g masla
 • 1/2 PL kryštálového cukru (dala som trstinový)
 • 65 g hladkej múky (použila som špaldovú hladkú)
 • 2 veľké vajíčka

jahodový krém

 • 230 g jahôr (umytých a očistených)
 • 2 PL práškového cukru (množstvo záleží od sladkosti jahôd)
 • 1 PL citrónovej šťavy
 • 1/2 ČL  kukuričného škrobu (alebo jahody necháte poriadne zredukovať)
 • 200 ml šlahačkovej smotany
 • 250 g mascarpone
 • práškový cukor podľa chuti (mne ani nebolo treba dávať)

Postup

Rúru predhrejeme na 190 stupňov.

Plech vystelieme pečiacim papierom.

Do rajnice dáme maslo a vodu a na miernom ohni necháme maslo roztopiť. Keď bude zmes jemne bublať, odložíme nabok a vmiešame múku a cukor. Miešame, kým sa nevytvorí hladké cesto, ktoré sa odlepuje od rajnice. Necháme 5 minút vychladnúť.

Do múčnej zmesi miešame vajíčka. Po jednom a každé poriadne zapracujeme.

Naplníme vrecko cestom a na pečiaci papier vytvoríme malé buchtičky.

Dáme do vyhriatej rúry na cca 15 – 20 minút, alebo kým nebudú zlato-hnedé.

Vytiahneme a necháme vychladnúť.

Kým budú profiterolky chladnúť, urobíme si krém.

Do rajnice dáme na menšie kusy nakrájané jahody, podlejeme trochou vody, pridáme citrónovú šťavu, cukor a na miernom ohni necháme rozvariť. Keď budú jahody rozvarené, pridáme kukuričný škrob. Jahodovú zmes prepasírujeme cez sitko. Keď nechcete pridávať škrob, nechajte jahodovú zmes vyvariť na polotuhú hmotu a potom prepasírujte.

Necháme vychladnúť.

Vychladnúté jahody dáme do misy, vmiešame mascarpone. Keď bude zmes vymiešaná, pridáme šľahačku a šlaháme, kým nebude krém nadýchaný, keď je treba, pridáme práškový cukor.

Profiterolky rozrežeme na bohato naplníme. Necháme v chladničke vychladnúť aspoň 2 hodiny.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like