Srbské dusené

Srbské dusené

Keď mám málo času, vždy ocením niečo, čo môžem uvariť rýchlo a bez námahy. Niečo, čo sa dá tzv. nahádzať do hrnca a nemusím sa o to ďalej starať. Existuje na to krásny výraz. V podstate mám rada všetky “stew” recepty. Niečo chutné a dusené. Jedlo, v ktorom sa mäsko “rozpadáva” a rozplýva sa na jazyku.

Pre takéto rýchle časy mám v zásobe typický srbský recept. Dusené bravčové. Na slovensku ho poznáme ako “na srbský spôsob”. V tomto prípade ale nikdy nepoužívam lečo. Niežeby sme ho nemali radi, veď lečo s klobáskou je lahoda. Tento recept si ale zaslúži poctivosť a čerstvé suroviny. Vo výsledku sa vám odvďačí svojou chuťou.

Recept je obľúbený predovšetkým v južnom a východnom Srbsku. Je to síce skôr letný recept, ak by sme sa bavili o sezónnosti, ale keďže v tejto dobe sa dá zohnať paprika celoročne, môžeme ho v prípade časovej núdze urobiť kedykoľvek.

Rajčiny používam domáce. Zvykla som si ich v lete, keď je sezóna zavariť a vydržia v pohode do ďalšieho zberu.

No a keď ma čas súri naozaj veľmi, používať tlakový hrniec. Je to na nezaplatenie, keď môžete mať jedlo na stole expresne rýchlo a pritom ešte aj so zachovaním živín. Aspoň teda s väčším než pri klasickom dusení.

Srbské dusené

Ingrediencie

  • 500 g bravčového pliecka (dá sa použiť aj krkovica)
  • 100 g slaniny (nakrájanej na kocky)
  • 2 stredne veľké cibule (nakrájané najemno)
  • 4 červené hrubostenné papriky (opečené, ošúpané a nakrájané na prúžky)
  • 400 g nasekaných rajčín
  • 1 hlavička cesnaku (ošúpaná a nakrájaná na plátky)
  • soľ
  • mleté čierne korenie

Postup

Bravčové pliecko nakrájame na kocky.

Do hrnca vložíme nakrájanú slaninu a pomaly ju osmažíme. Keď pustí tuk, pridáme najemno nakrájanú cibuľu a restujeme do sklovita.

Keď je cibuľa orestovaná, pridáme na kocky nakrájané bravčové a necháme ho “zatiahnuť”, aby nepustilo šťavu. Opekáme ho do hneda.

Potom pridáme opečenú, ošúpanú a na prúžky nakrájanú papriku a na plátky nakrájaný cesnak. Asi 3 minúty opekáme.

Pridáme kúsky rajčín, osolíme, okoreníme a podlejeme trochou vody. Dusíme na miernom plameni, kým nebude mäso mäkké. (ja robím v tlakovom hrnci a trvá to asi 30 minút)

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like