Hovädzie líčka

Hovädzie líčka

Hovädzie mäso je veľmi chutnou a výživnou potravinou. Je škoda, že sa mu veľmi veľa ľudí vyhýba, keďže tzv. červené mäso sa stalo strašiakom, či už z hľadiska zdravej výživy, alebo pre chorobu šialených kráv. A pritom je to úplne inak. Pozor však od koho mäso kupujete.

Hovädzina je úžasným zdrojom železa a horčíka, ktoré náš organizmus veľmi potrebuje. Z hľadiska množstva tukov to nie je také strašné, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Samozrejme nehovoríme tu o vychytených kusoch ako krk, špičky, pupok alebo plece. Medzi najkvalitnejšie a najhodnotnejšie kusy patrí napríklad sviečkovica, ktorá sa dá pripraviť na mnoho spôsobov.

Sú však aj kúsky mäsa, na ktoré sa hádam už dávno zabudlo a pritom sú tiež veľmi delikátne. Napríklad hovädzie líčka.

Pri spracovávaní líčok si treba vyhradiť veeeeľa času. Je to druh mäska, ktorý neuponáhľate. Vyžaduje si svoj čas, inak z výsledku nebudete mať také potešenie. Pritom samotná príprava veľa nezaberie. Len to pečenie je dlhé.

Keď som ich robila prvýkrát, akosi som na to zabudla a z obeda sa stala skoro večera, ale stálo to zato. Hovorí sa, že líčka by mali byť pripravené tak, že ich rozkrojíte lyžicou (samozrejme bez väčšej námahy). Len vtedy si ich vychutnáte naplno.

Dôležité pri tomto recepte je poriadne opiecť mäso, až do tmavo – hneda a taktiež tak opiecť zeleninu. Všetky ingrediencie krásne skaramelizujú a dodajú výslednému jedlu tú správnu chuť.

Takže ak máte kopec času a chcete si pochutnať na naozaj delikátnom kuse mäsa, tak šup šup von z postieľky a začnite naozaj skoro. Verte, určite sa to oplatí.

Hovädzie líčka

Ingrediencie

 • 1 kg hovädzích líčok (orezať len to najnutnejšie, určite nie vštetky šlachy)
 • 1 menší petržlen (nakrájať na veľké kusy)
 • 3 väčšie mrkvy (nakrájať na veľké kusy)
 • 1/4 zeleru (nakrájať na veľké kusy)
 • 1 veľká cibuľa (na väčšie kusy)
 • 2 PL hustého rajčinového pretlaku
 • 1 liter vývaru
 • 3 PL oleja
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • cca 300 – 400 ml kvalitného červeného vína (hovorí sa, že ak nie ste ochotní víno piť, nedávajte ho ani do varenia)

Postup

Do veľkého hrnca (ktorý sa dá dať do rúry) alebo do pekáča nalejte olej. Rozpálte ho a začnite opekať jednotlivé líčka, ktoré ste predtým osolili.

Nedávajte ich všetky naraz. Začnite postupne a opekajte dovtedy, kým nebudú tmavo hnedé. Nebojte sa, že by sa spálili, je potrebné ich poriadne opiecť, aby sa v nich udržala šťava a zároveň pekne ochutili zbytok jedla.

Do vzniknutého výpeku vložte kusy zeleniny a tiež opekajte. Na povrchu by tiež mala začať hnednúť. Keď bude zelenina skoro urobená, vhoďte cibuľu a tiež opečte. Keď je všetka zelenina urobená, pridajte pretlak a premiešajte.

Nakoniec nalejte červené víno a znovu premiešajte a zredukujte asi na polovicu.

Keď je víno zredukované na polovicu, pridajte teplý vývar (voda nie je ono), premiešajte a vložte zakrytý hrniec alebo pekáč do vyhriatej rúry na 140 stupňov. Pečte cca 4 hodiny.

Mäso by sa malo dať krájať lyžicou a šťava by mala byť zredukovaná na hustú omáčku.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like