Hovorí sa, že rybky sú zdravé a treba ich jesť aspoň dva až trikrát do týždňa. Ruku na srdce, aj keby sme to chceli a mohli dodržiavať, komu by sa chcelo na obed hodinu vyťahovať kosti. Hlavne takým, ako ja, čo majú pred očami hororové scény, ako sa dusia kostičkou a padajú na zem :-). Ale žarty bokom. Dobrá rybka nie je zlá. A aby sme to zase nepreháňali, myslím si, že výkon je aj raz do týždňa.
Urobiť si rybku nevyžaduje žiadne veľké úsilie. Jediné čo je treba dodržať, je neprekombinovať to. A hlavne čím menej sa bude ryba variť, piecť alebo grilovať, tým lepšie. Veď kto by chcel mať na tanieri suchý kus mäsa.
Ak sa nebudem zmieňovať o morských druhoch, asi najdostupnejšou rybou v našich končinách je pstruh. Na rozdiel od tých morských rýb, u ktorých sa stále polemizuje o ich nezávadnosti (kontaminované mäso, umelo chované ryby v nevyhovujúcich podmienkach…), je pstruh tou najlepšou alternatívou. Veď ten žije len v čistých a zdravých vodách. A to je ako bonus k tým kostiam :-).
- pstruh má 38 – 42 párov chromozómov, pričom človek len 23,
- pstruh vie detekovať polarizáciu svetla, čo mu umožňuje lokalizovať svoju korisť, keďže majú oči umiestnené na boku,
- prvý mesiac života malé pstruhy nemajú šupiny,
- väčšina pstruhov uhynie pred svojimi prvými narodeninami (až 95 %),
- pstruh dokáže meniť farbu (keď je agresíne, tmavne, keď je submisívny, je svetlejší),
- pstruh, ako väčšina rýb, nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu. Pstruh sa zdržuje vo vode, ktorá má približne rovnakú teplotu, ako on sám. Vo všeobecnosti, horšie znáša teplotu vyššiu ako 20 stupňov.,
- farba pstruha dúhového závisí od prostredia, v ktorm žije. Pohybuje sa od bielej, ružovej, oranžovej až po tmavo červenú,
- pstruh dúhový dosahuje dospelosť vo veku 3 -4 rokov,
- dokáže naklásť 200 – 8000 vajec,
- pstruh strávi väčšinu dňa jedením.
Ďaľší zdroj faktov tu.
Ak teda máte chuť na rybku, skúste pstruha. Je to výborné mäso, plné omega 3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre náš organizmus. A navyše si aj pochutnáte.
V mojom recepte som sa držala jesenných chutí a zakomponovala som do neho ako inak fenikel a hokaidó, čo sú jesenné suroviny.
Glazovaný pstruh s hokaidó pyré
Ingrediencie
pstruh
- 2 – 3 celých pstruhov (bez vnútorností)
- 2 PL olivového oleja
- soľ
- čierne mleté korenie
glazúra
- 4 PL masla
- 1 hľuza feniklu (nakrájaná na tenké prúžky)
- 1 menšia cibuľa (nakrájaná na tenké prúžky)
- 6 cherry rajčín
- 1 ČL sušeného tymiánu
- šťava z 1 citrónu
- kôra z 1 citrónu
- 750 ml vývaru
hokaidó pyré
- 1 tekvica hokaidó (vydlabaná)
- 1 ČL provensálskeho korenia
- 1 PL oleja
Postup
Vydlabanú tekvicu uložíme na pečiaci papier na plech. Potrieme olejom a provensálskymi bylinkami. Riadne rozotrieme a dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na cca 1,5 hodiny. (musí byť mäkká)
Upečenú dyňu olúpeme a rozmixujeme s trochou vody na hustejšie pyré.
V rajnici si pripravíme glazúru.
Dáme do nej 2 PL masla, ktoré zahrejeme na strednú teplotu. Pridáme fenikel a cibuľu a restujeme asi 15 minút.
Potom pridáme nakrájané rajčiny, tymián a citrón rozkrojený na štvrtky a varíme asi 20 minút, kým sa rajčiny nerozpadnú.
Pridáme vývar a na miernom ohni varíme ďalších 30 minút.
Hotovú zmes prepasírujeme a znovu dáme na oheň, aby sa zredukovala asi na polovicu. Trvá to asi 20 minút pri strednom ohni. Keď sa zredukuje na polovicu, pridáme maslo, premiešame, aby sa rozpustilo a znovu zredukujeme asi na polovicu. Výsledok bude tuhšia glazúra.
Zatiaľ čo budeme redukovať glazúru. Na plech poukladáme pstruhov.
V menšej miske rozmiešame citrónovú kôru, soľ, korenie a olivový olej. Zmes Dáme dovnútra pstruhov. Povrch rýb osolíme, okoreníme a potrieme olejom. Povrch rybiek narežeme.
Dáme piecť do rúry na 180 stupňov na 20 minút.
Hotových pstruhov husto potrieme glazúrou a servírujeme s hokaidó pyré.
Pozn.: Kto by nechcel pyré z dyne, môže ho nahradiť mrkvovým.
Galéria
Ewa EM