Amaretti

Amaretti

Okrem toho, že Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, sú spojené aj s poriadnym stresom. Veď každá z nás by rada mala napečené (aspoň 10 druhov koláčov, najlepšie “suché” aj s plnkou), domov uprataný a vyleštený, že by sme sa báli aj kľučku chytiť :-D, darčeky nakúpené a krásne zabalené (toto u mňa býva problém, nikdy to akosi nevyzerá tak pekne, ako by som chcela) no a samozrejme toto všetko s kľudom Angličana, bez stresu a potu na čele.

I pri najlepšej vôli mi to nikdy nevyjde. Vždy sa niečo “pokazí”. Aspoň že pri tom pečení si to môžeme uľahčiť. No a nebola by som to ja, keby som pre uľahčenie opäť nezavítala k Talianom.

Ak teda aspoň to pečenie chcete mať rýchlo z krku, skúste to s Amaretti. Krásne mandľové sušienky, ktoré sú brutálne ľahké na urobenie a ešte neskutočnejšie chutia. Jediné s čím by ste mohli mať problém je, že jedna dávka určite stačiť nebude. Keby som ich doma nestrážila, zmizli by závratnou rýchlosťou.

Amaretti alebo celým názvom Amaretti di Saronno sú mandľové makrónky, ktoré sú typické pre oblasť Lombardie v Taliansku. No a neboli by to talianske vianočné keksíky, keby sa aj tieto (tak isto ako Ricciarelli) nespájali s legendou.

Tá siaha až do obdobia Renesancie, kedy Milánsky biskup neprekvapil mesto Saronno svojou návštevou. Mladý pár, ktorý obýval toto mestečko, ho privítal a uctil si ho originálnym pečivom z cukru, vaječných bielkov a rozomletých mandľových jadier. Týmto pečivom bol biskup tak nadšený, že požehnal ich šťastné a dlhoveké manželstvo, čo malo malo za následok uchovanie tohto receptu po mnoho ďalších generácií.

Skúste teda tento recept, ktorý sa zachoval po mnohé storočia a je veľmi cenený v mnohých talianskych domácnostiach ako symbol krásneho vzťahu. Je jednoduchý, chutný a ako bonus veľmi rýchly.

Amaretti

Ingrediencie (cca 24 malých keksíkov)

  • 1 vaječný bielok (stredné vajíčko)
  • 75 g kryštálového cukru
  • 85 g mandľovej múky alebo jemne pomletých mandlí (preosiatych)
  • 1 – 2 PL mandľového likéru alebo 1/4 ČL mandľovej esencie
  • štipka soli
  • práškový cukor na posypanie

Postup

Vaječný bielok vyšlaháme. Keď zdvojnásobí svoju veľkosť, pridáme kryštálový cukor a šlaháme, kým sa nám neurobia “špičky”.

V druhej miske rozmiešame preosiatu mandľovú múku, štipku soli a mandľový likér.

Vyšlahaný bielok jemné zapracujeme do múkovej zmesi. Naozaj len prehadzujeme opatrne, aby bolo cesto nadýchané.

Pomocou lyžičky tvoríme kopčeky na papierom vystlaný plech. Treba, aby malo dostatok priestoru.

Na záver ich bohato posypeme práškovým cukrom a dáme do vyhriatej rúry na 200 stupňov na 10 minút.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like