Francúzska horúca čokoláda

Francúzska horúca čokoláda

Postupne sa nám začína počasie kaziť. Je čoraz viac pochmúrnejšie, studenšie a depresívnejšie. Je teda na čase začať variť inak. V tomto čase sa snažím variť “pre potešenie”. Potešenie nielen z varenia samého ale aj z jeho výsledku. Zameriavam sa hlavne na jedlá, ktoré lahodia žalúdku a vyvolávajú príjemný pocit. K takémuto “comfort food” patrí jednoznačne čokoláda.

O čokoláde sa toho popísalo naozaj veľmi veľa. Osobne si myslím, že patrí do skupiny potravín, ktoré nám prospievajú. V tomto prípade sa ale bavíme o kvalitnej, aspoň 70 % čokoláde.

V podstate môžeme rozoznávať tri základné druhy čokolády, podľa množstva kakaa v nich obsiahnutých. Mliečna, ktorá by mala obsahovať minimálne 25 % kakaa. Tmavá čokoláda (tiež ju poznáme ako horkú), ktorá pozostáva zo 70 – 99 % kakaa. No a na koniec biela čokoláda, ktorej základom je cukor, mlieko a kakaové maslo, bez kakaových bôbov.

Počas mnohých rokov sa čokoláda démonizovala. Hovorilo sa o tom, ako nám škodí, ako z nej priberáme a kazia sa nám zuby. Postupom času sa ale jednotlivé informácie začali prehodnocovať a zistilo sa, že pravá čokoláda, tá ozaj kvalitná, má pre nás pozitívne účinky.

Medzi pozitívne zdravotné účinky kvalitnej čokolády napríklad patrí, že:

 • znižuje hladinu LDL cholesterolu, najmä vďaka rastlinným sterolom a flavanoidom, ktoré obsahuje,
 • pomáha udržiavať našu pamäť,
 • pomáha znižovať riziko degeneratívnych srdcových chorôb,
 • je veľkým zdrojom antioxidantov,
 • znižuje krvný tlak a udržuje ho.

O ďalších pozitívnych účinkoch sa môžete dočítať aj tu.

Takže v tejto pochmúrnej dobe si poďte zlepšiť náladu a pohladiť žalúdok. K tomu všetkému ešte aj bez výčitiek svedomia. Veď predsa robíme niečo pre svoje zdravie.

Skúste horúcu francúzsku čokoládu. V tomto recepte treba naozaj dbať na čo najkvalitnejší druh použitej čokolády. Ja som použila tmavú, ale ktorú použijete je na vás. Ak nemáte moc radi horkú chuť, môžete použiť aj kvalitnú mliečnu čokoládu, tam by som ale ubrala cukru.

Francúzska horúca čokoláda

Ingrediencie (cca 2 veľké šálky)

 • 380 ml plnotučného mlieka
 • 130 ml šlahačkovej smotany
 • 2 PL práškového cukru
 • 1 ČL instantnej kávy – granule (môže sa vynechať, ale dodáva to čokoláde “šťavu”)
 • 240 g kvalitnej čokolády (aspoň 70 %)
 • Koooopec šlahačky na ozdobu :-)

Postup

Do rajnice nalejeme mlieko, smotanu, cukor a kávu. Na miernom ohni, za stáleho miešania zohrievame, pokým sa na okrajoch nezačnú vytvárať jemné bublinky. Zmes by sa nemala variť.

Rajnicu odložíme nabok a do horkej zmesi nasypeme čokoládu, premiešame a vrátime späť na sporák. Na miernom ohni miešame, pokým sa všetka čokoláda nerozpustí.

Odložíme na 10 minút nabok. Zatiaľ si môžeme pripraviť šlahačku.

Servírujeme teplé s veľkým kopcom šlahačky.

Tip. Do čokolády môžete pridať aj trošku mandľového likéru alebo Baileys.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like