Panettone

Panettone

Keďže sa pomaličky blížia tie najkrajšie sviatky, hľadala som vianočné dezerty, ktoré sú typické a neodmysliteľne patria k jednotlivým krajinám. A že je ich neúrekom. Veď každá krajina nedá dopustiť na ten svoj, bez ktorého sa žiadna domácnosť predsa nemôže zaobísť.

Veď skúsme len námatkom. Bejgli v Maďarsku, Kutya na Ukrajine, Bûche de Noël obľúbený vo Francúzsku alebo Lebkuchen v Nemecku (verzia na naše perníčky), prípadne Christmas pudding v Anglicku (a ako sa na Angličanov patrí pekne “naliaty”). Takto by sme mohli vymenovávať naozaj veľmi dlho.

U nás je veľmi zaužívaná, okrem iných sladkostí, vianočka. Tak som hľadala, či aj niekto iný má niečo podobné. A áno, má. V Taliansku si nevedia Vianoce predstaviť bez Panettone.

Panettone je sladký chlebík, pôvodom z Milána. Zvyčajne sa robí v čase Vianoc a nielen v Taliansku. Mohli by sme ho nájsť aj vo Venezuele, Brazílii, Portugalsku, Francúzsku… Každá z týchto krajín ho robí podľa svojich zvyklostí. Je preň typický oválny tvar, s výškou asi 12 -15 cm a váži 1 kilogram.

Panettone je opradené legendou, ktorá hovorí o šlachticovi Ughetto-vi, známom sokoliarovi, ktorý sa zaľúbil do dievčiny menom Adalgisa – dcéry pekára, ktorého v tom období postihli zlé časy. Rodina šlachtica nebola nadšená, že by sa tak chudobná dievčina mala dostať do ich rodiny a lásku mu zakázala. Ughetto sa teda v prestrojení zamestnal u pekára. Predal svojich sokolov a za peniaze kúpil cukor a maslo a pridal ich do zmesi na pečenie chleba. Jeho sladký chlebík sa stal tak populárny, že to pomohlo vyniesť pekáreň opäť na výslnie. Aby ešte viac potešil svoju vyvolenú, deň pred Vianocami pridal do zmesi ešte kandovanú kôru a hrozienka, čo vyvolalo ešte väčší ošial. Pekáreň sa stala tou najslávnejšou v širokom okolí, čo vyvolalo nadšenie v Ughetto-vej rodine, ktorá mu povolila sobáš s jeho vyvolenou.

Skúste si teda získať srdce svojho vyvoleného, vyvolenej alebo členov rodiny a upečte ten najlepší bochníček široko ďaleko.

Panettone

Ingrediencie

Kvások

 • 65 g hladkej múky
 • 170 ml teplého mlieka
 • 3 1/2 ČL sušeného droždia
 • 1 1/2 ČL medu

Cesto

 • 450 g hladkej múky
 • 30 g múky (na obalenie hrozienok a kandovaného ovocia)
 • 3 vajcia
 • 85 g práškového cukru
 • 1/2 ČL extraktu z bourbon vanilky
 • 200 g hrozienok
 • 200 g kandovaného ovocia
 • kôra z jedného citróna
 • kôra z jedného pomaranča
 • 120 g masla (roztopeného a vychladnutého)
 • 1 ČL soli

Postup

Do menšej misky dáme hrozienka, zalejeme ich vodou a dáme do mikrovlnky asi na 50 sekúnd až 1 minútu. Odložíme nabok a necháme hrozienka nasiaknuť.

Pripravíme si kvások. Do misky nalejeme mlieko a pridáme med. Zohrejeme v mikrovlnke asi na 1 minútu, aby sa mlieko ohrialo ale nevrelo. Pridáme droždie, múku a celú zmes premiešame, aby sa prepojili ingrediencie. Odložíme na 10 minút nabok, kým kvások nevzíde.

Zatiaľ si pripravíme misu, do ktorej nasypeme múku, cukor, citrónovú a pomarančovú kôru a soľ. Dobre premiešame.

Urobíme si v strede jamku, do ktorej nalejeme kvások.

Pridáme vajíčka, roztopené maslo a vanilkový extrakt.

Začneme spracovávať cesto. Miesime asi 8 – 10 minút, aby sa všetky ingrediencie spojili a vytvorilo sa vláčne cesto.

Cesto vložíme do misy, ktorú sme predtým vymastili, prikryjeme a dáme do tepla vykysnúť. (cca 90 minút)

Medzitým precedíme hrozienka a necháme ich odkvapkať.

Predhrejeme rúru na 200 stupňov.

Vykysnuté cesto dáme na pracovnú ploch a vyvaľkáme obdĺžnik asi 10 cm široký, 15 cm dlhý a 60 mm na výšku.

Hrozienka a kandované ovocie obalíme vo zvyšku múky a rovnomerne ich rozprestrieme na cesto. Cesto zarolujeme pozdĺžne a následne stočíme do slimáka. (vytvoríme jedno veľké hniezdo)

Zo “slimáka” opatrne vytvárame guľu. Nevadí, ak nám hrozienka alebo ovocie “vylezie” navonok.

Vytvorenú guľu prenesieme do formy na Panettone alebo inej formy a necháme ešte pol hodiny podkysnúť.

Formu dáme do vyhriatej rúry a pečieme asi 45 minút, potom stiahneme teplotu na 180 stupňov a ešte dopekáme asi 20 minút.

Hotové panettone by malo byť tmavo hnedé a môže byť popraskané.

Pred servírovaním necháme panettone vychladnúť asi hodinu.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like