Toto obdobie si vyložene užívam. Len čo môžem, vysvietim si celý priestor svetielkami a vyzdobím ho všetkým, čím môžem. Samozrejme vo všetkej negýčovej počestnosti :-). No a čo je na tom všetkom tiež skvelé, že môžem začať s vypekaním. Už od začiatku decembra doma rozvoniava štóla, ktorá je najlepšie aspoň tri týždne uležaná. No a ďalej to ide postupne, koláčik za koláčikom.
Už spomínaná vianočná štóla sa pevne usídlila v našej domácej kuchyni a bez nej si ani sviatky nevieme predstaviť. Najlepšie na nej je to, že je doslova preplnená všetkými možnými dobrotami – od hrozienok, cez orechy až po kandované ovocie. Mňamky.
V podstate ide o chlebík plný sušeného ovocia s hrubou vrstvou masla s cukrom, ktorý ju akokeby zakonzervoval. Ide o tradičnú nemeckú “vychytávku”, ktorá sa robila len počas Vianoc. V jej prvých začiatkoch sa recept hodne odlišoval od tých terajších. Za hlavnú ingredienciu sa vyberali múka, ovsené vločky a voda. Prvýkrát bola upečená v roku 1545 pri príležitosti zasadania Rady v Trente. Jej oblý biely tvar mal symbolizovať Ježiška zavinutého do plienky.
Asi najznámejšia je drážďanská štóla. V tomto meste sa každoročne koná festival venovaný práve tomuto vianočnému pečivu. Prvá bola upečená už v 15. storočí. Originálna drážďanská štóla môže byť vyprodukovaná len jednou zo 150 pekární neďaleko Drážďan.
V súčasnosti samotný recept na štólu pozostáva buď z tvarohovej varianty alebo verzie, ktorá využíva droždie. Je len na chuti pekára, akú sú zvolí a čo všetko do nej dá.
Existuje niekoľko jej chuťových variant:
- Mandelstollen (mandľová, musí obsahovať 20 kg mandlí na 100 kg múky),
- Marzipanstollen (štóla s marcipánom, z celkovej váhy musí byť aspoň 5 % marcipán),
- Mohnstollen (s makom, aspoň 20 kg na 100 kg múky),
- Nussstollen (s lieskovými alebo vlašskými orechmi, aspoň 20 kg na 100 kg múky),
- Butterstollen (s maslom – 40 kg a sušeným ovocím – 70 kg na 100 kg múky),
- Quarkstollen (s tvarohom, aspoň 40 kg tvarohu a 20 kg masla).
Chutí veru neúrekom. Len si vybrať tú svoju.
Rozvoňajte si aj vy svoj domov. Napečte si tú svoju štólu a môžete sa tešiť na deň, keď ju prvýkrát ochutnáte. A nezabudnite, jesť sa dá síce ihneď ale najlepšia je, keď sa nechá uležať. Tak do pečenia….
Vianočná štóla
Ingrediencie
- 100 g hrozienok
- rum (na nasiaknutie hrozienok), môžete použiť aj horúcu vodu
- 100 g kandovaného ovocia
- 80 g vlašských orechov (alebo mandlí)
- 160 g masla
- 250 g práškového cukru
- 1 PL vanilkového cukru (používam domáci)
- 2 vajcia
- 250 g jemne hrudkovaného tvarohu (najlepšie odtečeného z vody)
- 500 g polohrubej špaldovej múky
- 1 kypriaci prášok do pečiva
- citrónová kôra z jedného citróna
- pomarančová kôra z jedného pomaranča
- 80 g masla (na potretie)
- práškový cukor (na posypanie)
Postup
Hrozienka namočíme na 2 hodiny do rumu alebo do horúcej vody asi na 30 minút. Potom precedíme a odložíme nabok.
Do misky si pripravíme kandované ovocie, nasekané orechy, citrónovú a pomarančovú kôru a tiež odložíme nabok.
Na pracovnú dosku dáme na menšie kúsky nakrájané maslo, práškový cukor, vanilkový cukor, vajcia, tvaroh, múku, kypriaci prášok a vypracujeme vláčne cesto. Vypracovanie nám zaberie určitý čas, ale netreba sa toho zľaknúť. Cesto musí byť naozaj vláčne. Ak máme tvaroh moc mokrý, pridáme ešte trochu múky.
Vypracované cesto rozvaľkáme na hrubý obdĺžnik. Na povrch rovnomerne rozprestrieme hrozienka a misku s kandovaným ovocím a orechmi. Štólu preložíme napoly a znovu vypracujeme cesto.
Vypracované cesto rozvaľkáme na asi 1,5 cm obdĺžnik (podľa veľkosti plechu). Jednu stranu cesta preložíme asi do 2/3 a druhú stanu preložíme na prvú. Konce štóly rukami zapracujeme.
Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na 15 minút. Potom teplotu stiahneme na 160 stupňov a ďalej pečieme asi 30 minút. Povrch by mal byť jemne zlatavý.
Vytiahnutú a trochu vychladnutú (musí byť ešte teplá) štólu potrieme polovicou masla a posypeme práškovým cukrom. Tento postup zopakujeme, aby sme dostali hrubú maslovo-cukrovú vrstvu. Necháme vychladnúť.
Zabalíme do potravinovej fólie a necháme uležať aspoň na 3 týždne. (v chladnej špajzi alebo chladničke).
Galéria
Ewa EM