Ptichye Moloko

Ptichye Moloko

Vtáčie mlieko ako dezert poznajú určite mnohí z vás. Bola to sladkosť, ktorú robili prevažne naše babičky a každému veľmi chutil. Išlo o vyšlahané bielka, ktoré sa vkladali do horúceho mlieka, v ktorom sa chvíľku povarili. No a zo zvyšných žĺtkov, cukru a horúceho mlieka sa urobil žĺtkový krém, v ktorom tieto bielkové halušky plávali. No komu by to nechutilo.

Svoju obdobu tohoto dezertu majú aj iné krajiny. Pôvod by sme mohli nájsť v Poľsku, kde sa pod názvom “Ptasie mleczko” ukrývajú jemné mliečne pusinky obalené v čokoláde. Veľmi obľúbenými a známymi sa stali aj v Rusku ako “Ptichye Moloko”, Rumunsku alebo na Ukrajine. Samozrejme so svojím tradičným spracovaním.

Ja som sa rozhodla urobiť tú ruskú variantu. Kde vtáčie mlieko poznajú ako cukrík ale aj ako jemné mliečne soufflé. No najčastejším spracovaním je v koláči. Prvýkrát bol tento dezert predstavený vo Vladivostoku v roku 1967. Rýchlo sa stal populárnym a zakrátko aj masovo produkovaným. V roku 1978 sa tieto cukríky pretransformovali do podoby koláča. Išlo je ľahké mliečne soufflé preliate čokoládou.

Podstatnú zložku tohto receptu je samozrejme mlieko. Doplnené smotanou a kyslou smotanou. Všetko pekne previazané želatínou. Práve toto spojenie vám vytvorí tú nadýchanú konzistenciu. Povrch je čokoládový, tiež na báze želatíny. Takže na vrchu vám vytvorí krásnu zrkadlovú glazúru.

Chuť je vynikajúca, hlavne preto, že sladkosť dezertu si môžete prispôsobiť podľa svojej chuti. Ja by som povrch radšej poliala ganache než želatínovou glazúrou, no ale čo, originál je originál. To vás nepustí. :-)

Ptichye Moloko

Ingrediencie (menšia forma)

  • 20 g želatíny (práškovej)
  • 250 ml mlieka (najlepšie plnotučného)
  • 120 g práškového cukru (alebo podľa chuti)
  • 470 ml kyslej smotany
  • 470 ml šlahačkovej smotany (dobre vychladenej)

čokoládová glazúra

  • 5 PL kakaa
  • 5 PL kryštálového cukru
  • 20 g práškovej želatíny
  • 5 PL mlieka (plnotučného)
  • 250 ml studenej vody

Postup

Do malej rajnice nalejeme mlieko a nasypeme želatínu. Na miernom plameni postupne ohrievame a stále miešame, kým sa obe ingrediencie nespoja. Zahrievam do bodu varu. Pozor želatína sa nesmie variť. Odložíme nabok vychladnúť.

Formu vymažeme tukom.

Vo väčšej miske, na strednej rýchlosti šlaháme cukor spolu s kyslou smotanou. Keď budú dokonale spojené, pridáme vychladnutú šlahačku a pokračujeme v šlahaní.

Nakoniec postupne prilievame ešte teplé želatínové mlieko.

Vzniknutú hmotu ihneď nalejeme do formy a uhladíme povrch.

Odložíme do chladničky vychladnúť (aspoň na hodinu).

V menšej rajnici rozmiešame kakao, cukor a želatínu. Pridáme studenú vodu a mlieko. Šlaháme dovtedy, kým sa všetko nespojí. Inak by sa mohli vytvoriť hrudky.

Postupne zahrievame. Zmes za stáleho miešania privedieme pod bod varu.

Odložíme nabok a za stáleho miešania necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Pozor, keď zmes vychladne úplne, môže stuhnúť a potom sa dá už len vyhodiť.

Čokoládovú glazúru nalejeme na povrch stuhnutej smotanovej hmoty a necháme stuhnúť aspoň 5 hodín.

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like