Na sladko-slanej chuti je niečo pútavé. Nikdy by som nepovedala, že práve tieto dve rozdielne chute sa spolu dokážu prepojiť v jeden celok, ktorý je taký výnimočný. Slaná chuť, ktorá sa len málokedy spája s dezertami a sladkosťami vie tak lahodne ladiť so sladkou chuťou, ktorú si tiež len málokedy predstavíme ako súčasť obedov alebo večerí (ak teda nechceme jesť práve nejaké múčne jedlá).
Práve táto kombinácia ma zaujala, keď som narazila na ruský dezert syrniki. V nej sa spája slaná chuť čerstvého syra so sladkou, prevažne ovocnou omáčkou. Výsledok je prudko návykový.
Syrniki nie sú len čisto ruským výmyslom. Celkom dobre sa ujali aj v bieloruskej, litovskej alebo ukrajinskej kuchyni. V podstate ide o lievance, ktorých podstatu tvorí čerstvý syr (hlavne cottage cheese) a môžu sa do neho ešte dať hrozienka. Prvé syrniki sa začali objavovať asi v 10 storočí v Rusku, spolu s tvarohom. Toto jednoduché, delikátne a zároveň zdravé jedlo si rýchlo získalo obľubu medzi obyvateľmi a drží si ju dodnes.
Tieto chutné lievance majú aj sladkú aj slanú variantu. V tej slanej sa podávajú s kyslou smotanou, podobne ako bliny.
V Rusku boli syrniki dlho považované za jedlo bohatých. Hovorí o tom aj ruské príslovie “kak syr v masle katalsya”, čo by sa voľne dalo preložiť ako “žiť si bez starostí a problémov”, čo sa týkalo hlavne vyššej vrstvy obyvateľstva.
V starom Rusku mali syrniki dokonca istú právnu moc. Keď sa dohadovali detaily sobáša mladých manželov medzi ich rodičmi, jedli sa pri tom syrniki. Len vtedy bola dohoda legálna. V podstate išlo o niečo ako podpis zmluvy. Toto bolo zakotvené v prvom ruskom zákonníku, napísanom Jaroslavom Múdrym.
Či už teda chcete alebo nechcete uzavrieť nejaký kontrakt, určite vyskúšajte tento recept. Verím, že tak ako v mnohých iných krajinách, aj u vás sa rýchlo stane obľúbeným jedlom.
Syrniki
Ingrediencie (asi 16 – 20 ks – závisí od veľkosti)
na syrniki
- 400 g cottage cheese
- 1 vajce
- 1 ČL esencie z bourbon vanilky
- 1/2 ČL sódy bikarbóny
- 1/2 PL citrónovej šťavy
- 5 – 6 PL hladkej múky
- 1 PL trstinového cukru
- olej na smaženie
- štipka soli
na omáčku
- 400 g jahôd (alebo iného bobuľového ovocia)
- 4 PL trstinového cukru (závisí od kyslosti ovocia)
- 1 – 2 PL citrónovej šťavy
- 1 bourbon vanilka
- 2 ČL hladkej múky
Postup
Ovocnú omáčku si pripravíme ako prvú.
V rajnici zahrejeme pokrájané jahody. Pridáme cukor, citrónovú šťavu a rozpolený vanilkový lusk. Na miernom ohni varíme, kým sa jahody nerozvaria. Keď sú jahody rozvarené, v troške vody rozmiešame hladkú múku a zahustíme jahodovú omáčku. Ak sa nám varom omáčka zredukovala a dostatočne zahustila sama, tento krok môžeme vynechať.
Ak je treba ešte omáčku dochutíme cukrom alebo citrónovou šťavou. Odložíme nabok chladnúť.
Do misy nasypeme cottage cheese, vajce, trstinový cukor, vanilkovú esenciu a citrónovú šťavu. Pridáme sódu bikarbónu a premiešame. Počkáme, kým nám zmes nezačne “vypúšťať bublinky”.
Potom postupne pridávame múku – po lyžici – a dôkladne zapracujeme. Cesto by malo mať hustejšiu kašovitú konzistenciu.
Do panvice nalejeme olej a postupne na ňom smažíme jednotlivé lievance. Veľkosť záleží na každom z vás. Ja doporučujem menšie. lebo sa lepšie obracajú, keďže cesto je mokrejšie ako pri obyčajných lievancoch.
Galéria
Ewa EM