Mandľový koláč s figami

Mandľový koláč s figami

Letná sezóna sa pomaličky chýli ku koncu a okrem dozretých jabĺk, hrušiek alebo sliviek si môžeme vychutnať aj niečo “exotickejšie” – figy. Nie je to tak dávno, keď sme ich poznali len vo forme sušeného ovocia a to hlavne v období Vianoc. Našťastie sa časy menia a môžeme si pochutnať aj na ich čerstvej verzii. Verte, je to úplne iný zážitok.

Figovník patrí do rodiny moruše. Jeho domovinu nájdeme na Strednom Východe alebo v západnej Ázii. Najstaršie zmienky sa datujú do obdobia staroveku.  Postupom času sa figovník dostal do ďalších oblastí a preto si ho môžeme vychutnať oveľa častejšie. Pestované figovníky sa môžu dožiť až 35 rokov.

Zaujímavosťou je, že figovníky nemajú kvety na konároch. Kvet je ukrytý vo vnútri ovocia, ktoré má chrumkavú štruktúru s jedlými semienkami. Figy sa na stromoch zbierajú úplne prezreté a čiastočne vysušené.

V pečení výborne zabezpečujú vlhkosť, takže koláče nie sú suché.

Niektorí veria, že v rajskej záhrade boli práve figy a nie jablká ako sa všeobecne hovorí.

V starovekom Ríme verili, že figy majú silné regeneračné účinky. U mladých ľudí udržovali silu a u starších zachovávali zdravie.

Ak zjete pol šálky fíg, dostanete do seba toľko vápnika, ako keby ste vypili pol šálky mlieka.

Čo je zaujímavé, figy sa odporúčajú pre ľudí, ktorí chcú skoncovať s fajčením. Vzhľadom na svoju vysokú zásaditosť potlačujú chuť na cigarety.

Ďaľšie zaujímavosti nájdete na tu alebo tu.

Pre mňa boli figy dlho symbolom presladeného ovocia. Hlavne, keď sme ich poznali len ako sušené. To sa zmenilo, keď som ochutnala ich čerstvú formu. Úplne dozreté sú síce tiež sladké, ale tá prílišná príkrosť ako som poznala predtým tu nebola.

V tomto recepte som sa rozhodla využiť spojenie sladkých fíg a mandlí s kyslím džemom. Nie je nič lepšie ako spojiť niečo, čo je dostatočne sladké s niečím, čo má kyslejšiu chuť. Preto odporúčam zvoliť džem akýkoľvek sa rozhodnete, ale hladne nech je trpkejší – ríbezlový je v tomto spojení neprekonateľný.

Ak máte teda chuť vyskúšať niečo menej tradičné a zároveň si pochutnať, odporúčam tento mandľovo-figový koláčik. Určite nebudete ľutovať. Samozrejme, ak nemáte po ruke čerstvé figy, dá sa využiť aj iné kôstkové ovocie – chuť sa ale samozrejme zmení. Takže hor sa do toho!

Mandľový koláč s figami

Ingrediencie (okrúhla forma cca 20 cm)

Cesto

  • recept na cesto nájdete v recepte na apple pie

Náplň

  • 150 g masla
  • 150 g práškového cukru
  • 2 menšie vajcia
  • 150 g pomletých mandlí
  • čerstvé figy (množstvo závisí od vašej chuti)
  • 2 – 3 PL džemu (odporúčam kyslejší – ríbezlový, černicový…)

Postup

Predhrejeme si rúru na 200 stupňov.

Postup na vypracovanie cesta nájdete v postupe na apple pie

Vypracované cesto rozvaľkáme na veľkosť formy tak, aby presahovala okraje. Preložíme ho do formy (nemusí sa vymastiť – cesto obsahuje dostatok tuku). Vytvoríme okraje. Na cesto položíme pečiaci papier, ktorý zaťažíme pečiacimi guličkami alebo fazuľou, ktorú používame na pečenie a vložíme do vyhriatej rúry.

Pečieme cca 10 minút. Po tomto čase odstránime pečiace guličky a papier a vložíme naspäť do rúry ešte na 5 minút.

Medzitým si pripravíme náplň. V mise si rozšlaháme maslo s cukrom na hladkú hmotu. Do nej postupne pridáme vajcia a tiež šlaháme, kým sa vajcia dokonale neprepoja.

Nakoniec ručne vmiešame pomleté mandle. Miešame, kým nedostaneme pastovú konzistenciu náplne. Môže byť tuhšia, netreba sa toho báť.

Na predpečené cesto rozotrieme 2 -3 PL džemu (podľa chuti). Rozotrieme mandlovú pastu a na povrch zatlačíme rozkrojené figy.

Necháme piecť ešte asi 20 – 25 minút, kým náplň nezačne zlatnúť a figy začnú byť mäkké.

Povrch môžeme posypať plátkami mandlí alebo posypať práškovým cukrom.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like