Leto sa pomaly chýli ku koncu (mám rada toto striedanie období) a na záhradke sa začínajú objavovať oranžové hlavičky mojej obľúbenej tekvice hokaido. Po dlhej dobe cukiet, patizónov a bielych tekvíc sa doma postupne prelaďujeme na oranžovú.
U nás doma máme toto obdobie naozaj radi. Spôsobov ako sa dostane tekvica na stôl je naozaj mnoho. Od palaciniek a lievancov na raňajky počnúc, cez tekvicovú penu ako predjedlo, krémovú polievku alebo ako prílohu k hlavnému jedlu, či hlavné jedno samotné. No a na záver nesmiem zabudnúť na lahodný okrový dezert v bodobe buchty alebo koláča.
Hokaido sa tiež nazýva zimnou tekvicou a je pre ňu typická hrubá pevná šupka, ktorá ukrýva delikátnu dužinu s chuťou pripomínajúcou gaštany. Jej pôvod by sme mohli hľadať v oblasti strednej Ameriky. Ďalšie názvy, ktoré sa používajú na označenie tejto tekvičky sú napríklad japonská tekvica, oranžová hokaido tekvica alebo kuri tekvica. Krajiny, ktoré sú známe jej pestovaním sú Japonsko, Kalifornia, Florida, Mexiko, Chille alebo Južná Afrika.
Hokaido má jednoznačne pozitívny vplyv na naše zdravie. Obsahuje značnú dávku draslíka, dôležitého pre naše kosti, vitamínu B6 na naše nervy a chráni naše črevá a zlepšuje trávenie. Obsahuje veľké množstvo beta-karoténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Reguluje hladinu cukru v krvi a z dietetického hľadiska sa výborne hodí na prípravu jedál, pretože 100 gramová porcia obsahuje len asi 75 kalórií.
Z tejto oranžovej krásavice môžeme využiť aj semienka – plné omega 3, karotenoidov, zinku a slúžia na ochranu prostaty, kardiovaskulárneho systému a ako prevencia rakoviny. Zo semienok sa lisuje olej, ktorý chráni zase našu pečeň.
No čo môže byť krajšie ako spojiť príjemné (lahodnú chuť tekvice) s užitočným (zdravotné benefity).
Ako prvé som sa rozhodla vyskúšať spojenie tekvice s quinoou. Tá chuť ma milo prekvapila a zhodli sme sa doma na tom, že risotto nemusí byť len s ryžou…
Tekvicové quinotto
Ingrediencie
- ½ stredne veľkej tekvice Hokaidó
- 200 g cizrny (uvarenej v slanej vode alebo z konzervy dobre prepláchnutej)
- 1 veľká šalotka (nakrájaná nadrobno)
- 2 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 2 ČL kurkumy
- 5 vláskov šafránu
- 200 g quinoa (vopred namočenej aspoň na 2 hodiny)
- 500 ml vývar
- 150 ml bieleho vína
- 1 – 2 PL tekvicových semienok
- soľ
- čierne korenie
- voliteľné suroviny: tekvicový olej, parmezán
Postup
Predhrejeme rúru na 180 stupňov.
Tekvicu rozpolíme, vyberieme dužinu s jadierkami, ošúpeme a pokrájame na kocky. Tie rozložíme na plech vystlaný papierom, pokvapkáme olejom, osolíme a okoreníme. Vložíme do vyhriatej rúry na cca 30 – 35 minút. Urobenú tekvicu vyberieme a odložíme nabok.
Do rajnice nalejeme 1 PL oleja, na ktorom osmahneme šalotku do sklovita. Pridáme šafrán, kurkumu a cesnak a 3 minúty opekáme. Nasypeme quinou a zalejeme vývarom a bielym vínom. Varíme na miernom ohni, kým nebude quinoa mäkká. Zároveň ak je treba, dolejeme vodu. Konečný výsledok by mala byť quinoa bez vody.
Medzitým si na panvici rozohrejeme 1 PL olivového oleja, na ktorom opečieme uvarenú cizrnu do zlatova. Podľa chuti ju dosolíme a okoreníme.
Do uvarenej quinoi opatrne vmiešame upečenú tekvicu a opraženú cizrnu a ešte podľa chuti osolíme, prípadne okoreníme.
Navrch nasypeme tekvicové semienka, prípadne môžeme poliať tekvicovým olejom alebo posypať parmezánom.
Galéria
Ewa EM