Citrónové sušienky

Citrónové sušienky

Musím skonštatovať, že všetky cookies, sušienky alebo keksíky (je jedno ako ich voláte) sú pre mňa vždy prudko návykové. Keď raz začnem vyjedať tieto krehké sladkosti, nemôžem prestať. Jediné, čo ma drží “nad vodou” je, že si ich môžem vyrobiť aj sama a budú oveľa zdravšie, ako tie, ktoré by som kúpila v obchode.

No keď nie oveľa zdravšie, tak aspoň trochu zdravšie :-) .

Možností a kombinácií je veľmi veľa. Okrem tej klasickej s čokoládou som závislá na citrónových. Spojenie sladkej chuti (je jedno, či použijete cukor, javorový sirup, ryžový sirup alebo sa spoľahnete na chuť ovocného pyré) a kyslej chuti citrónov či limetky je neodolateľný – teda aspoň pre mňa.

No a zbytok ingrediencií si tiež môžete variovať podľa svojej chuti. Môžete použiť klasické druhy múky, špaldovú múku alebo nejakú “exotickú” napríklad mandľovú, či ovsenú múku. Ja som sa rozhodla použiť mandľovú. V tomto prípade nebielenú (tú krásne bielučkú si nechávam na makrónky, na ktoré sa určite v budúcnosti chystám).

Ak nemáte po ruke mandľovú múku, môžete samozrejme použiť aj pomleté mandle, tam ale treba počítať s tým, že až také zdravé keksíky to nebudú. V mletých mandliach sa totiž nezbavíme toho prebytočného tuku, ktorého nás už zbavia v mandľovej múke.

Ak teda máte chuť niečo malé zobnúť a zároveň nechcete “zabiť” svoje trávenie zbytočnými tukmi a cukrami, skúste si napiecť tieto krehké a lahodné citrónové cookies.

Citrónové sušienky

Ingrediencie (cca 12 ks)

  • 270 g mandľovej múky (dajú sa použiť aj pomleté mandle),
  • ½ ČL sódy bikarbóny,
  • štipka soli,
  • 52 g kokosového oleja,
  • 2 PL javorového sirupu (dá sa použiť aj ryžový sirup – pozor ten sladí ale menej),
  • 1 ½ PL citrónovej šťavy (môže byť aj limetka),
  • 1 PL nastrúhanej citrónovej kôry.

Postup

Predhrejeme rúru na 170 stupňov.

V mise zmiešame mandľovú múku, sódu a štipku soli a presypeme do mixéra.

K múčnej zmesy pridáme kokosový olej, javorový sirup, citrónovú šťavu a kôru a rozmixujeme dohladka. Cesto by malo byť dosť pevné na to, aby sa dali robiť guličky.

Na plech rozprestrieme pečiaci papier a robíme menšie guličky z cesta. Každú guličku jemne rukou roztlačíme. Nemusí to byť placka, stačí len jemne zatlačiť.

Dáme piecť do vyhriatej rúry asi na 8 – 10 minút, podľa veľkosti keksíkov.

Vytiahneme a necháme vychladnúť aspoň na pol hodinu. (je pravda, že toto sa mi nikdy nepodarilo, lebo zmizli ešte skôr ako stihli vychladnúť).

Galéria

Ewa EM

 

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like