Pečený bôčik

Pečený bôčik

Dúfam, že keď poviem pečený bravčový bôčik, tak nebudú zástancovia zdravej výživy vyťahovať nože. Na prvý pohľad príliš tučné a nekvalitné bravčové mäso v sebe skrýva úžasný potenciál.

Určite nepatrí k chudým druhom mäsa a nemal by sa jesť na dennej báze, teda ak nie sme ťažko pracujúci baníci, ktorí dokážu tento kalorický kúsok stráviť v úplnej pohode.

Avšak, čo sa týka chuti, je tento kus mäsa delikátny.

Ak sa pozrieme bližšie na históriu chovu prasiat, dostaneme sa asi k roku 7 000 p. n. l., kedy sa prasiatka dostali do strednej Ázie a sú teda najstaršími domestifikovanými zvieratami, ak neberieme do úvahy psíkov. Do Ameriky sa bravčové mäso dostalo asi v roku 1539, keď sa španielsky bádateľ Hernando de Soto priplavil na pobrežie Floridy a mal so sebou 13 prasiat.

Mäso obsahuje veľké množstvo proteínov. A podľa všetkého prispieva k dlhovekosti. Tomuto faktu nahráva aj to, že obyvatelia na Okinawe sú najdlhšie žijúcimi ľuďmi na svete a práve títo konzumujú výhradne bravčové mäso.

Je však veľmi dôležité aké bravčové si dáte. Kvalita mäsa totiž veľmi závisí od toho, ako sa s prasiatkami zaobchádza a čím sú kŕmené.

Bravčový bok je v súčasnosti populárny predovšetkým vo východnej Ázii, Európe a severnej Amerike. V Taliansku sa z neho robí pancetta, v Kórei je obľúbený grilovaný s cesnakom a sójovou omáčkou a napríklad vo Švajčiarsku sa využíva na výrobu Berner platte.

Ak sa teda nebojíte trochy kalórii navyše (veď to nie je každý deň), tak si môžete urobiť tento delikátny kúsok bravčového, ktoré má výhodu v tom, že mu na dochutenie stačí naozaj málo.

Jedinou “nevýhodou” tohto receptu je, že vyžaduje 1 deň na prípravu. Síce tento postup sa môže preskočiť, ale výsledok už nebude až taký vychutený.

Pečený bôčik

Ingrediencie

 • 2 – 2,5 kg bravčový bok (najlepšie so slaninou napovrchu)
 • 1 – 1,5 hlavičky cesnaku
 • soľ
 • 2 ČL celého kmínu
 • 1 ČL polievkové korenie (síce ho nepoužívam ale k tomuto sa hodí)
 • 2 bobkové listy

Červená kapusta

Ingrediencie

 • 1 väčšia hlávka kapusty (nadrobno nakrájaná)
 • 2 PL oleja
 • 2 PL kryštálového cukru (ja dávam trstinový)
 • ½ šťavy z citrónu
 • ½ ČL kmínu
 • soľ a cukor na dochutenie

Postup

1 deň dopredu

Bravčový bôčik rozrežeme na menšie kusy. Lepšie sa prepečú a tiež to tým trochu urýchlime. Povrch slaniny narežeme na mriežku – treba dať pozor, aby rezy neboli moc hlboké, aby sme nezarezali do mäsa. Kusy bôčiku prešpikujeme strúčikmi z 1 až 1,5 hlavičky cesnaku. Množstvo samozrejme závisí od chuti. Dobre ho osolíme (netreba šetriť, počas pečenia sa soľ vstrebe a nebude cítiť) a posypeme kmínom. Mäso odložíme do chladničky aspoň na noc.

V deň pečenia

Rúru vyhrejeme na 180 stupňov. Zoberieme si pekáč, v ktorom budeme mäso piecť. Naspodok nasypeme asi 1 ČL vegety a vložíme 2 bobkové listy. Navrch uložíme kusy bôčiku, nalejeme do pekáča vodu asi do 2 cm a pečieme 2,5 – 3 hodiny. Mäso musí byť zlato-hnedé a chrumkavé napovrchu.

Medzitým si v hrnci rozohrejeme 2 PL oleja, na ktorom roztopíme cukor a skaramelizujeme ho. Vložíme nakrájanú červenú kapustu a 5 minút restujeme. Do kapusty nasypeme kmín a trochu soli, podlejeme a dusíme do mäkka. Trvá to asi 30 minút, záleží od veľkosti kúskov. Na konci pridáme šťavu z citróna a osolíme a ocukríme podľa chuti. Ak sa voda nestihla vyvariť, môžeme kapustu zahustiť asi 1 PL múky (ja používam celozrnnú).

K mäsku a kapuste sa výborne hodí domáca knedľa.

Galéria

Ewa EM featuring Papá

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like