Raňajkové “mufftilly”

Raňajkové "mufftilly"

Nemám rada plytvanie.

Keď sa vyhadzujú potraviny, len preto, že z toho nevieme nič vymyslieť. Vždy sa predsa nájde spôsob, ako skombinovať a dochutiť suroviny, ktoré nám v chladničke alebo špajzi ostali. Samozrejme teraz nemyslím čisto neskombinovateľné druhy :-) .

Mne sa to stáva hlavne na konci týždňa, keď sa veľké množstvo surovín už minulo ale stále mi ešte ostalo kúsok toho či onoho. Už len vymyslieť, čo s tým.

U nás doma nesmie chýbať základ ako sú mlieko, smotana, maslo a hlavne vajíčka – tie u nás vždy nájdu uplatnenie, hlavne, keď sa vedci (na všeobecnú radosť môjho manžela) zhodli, že už zas nie sú škodlivé. Vtedy to ide omnoho ľahšie, hlavne keď tu a tam ešte ostal zbytok zeleniny alebo ovocia, prípadne niečo zo syrov.

V lete som si zvykla využívať vajíčka perličiek, namiesto tých slepačích. Sú síce menšie ale nutrične veľmi hodnotné. Ich jedinou nevýhodou je, že ich sliepky znášajú len, keď im je teplo a že majú podstatne hrubšiu škrubinku. Takže tu platí, že keď to nejde silou, tak to ide hrubou silou. Ráno tak všetci naokolo vedia, že sa u nás rozbíjajú vajcia.

Tak ako som spomínala, vajíčka sú len letnou záležitosťou, takže sa snažím ich využiť čo najviac. Okrem toho, sliepka znesie len jedno vajce denne, čo je dosť bieda.

Výhodou vajec je, že vydržia až 90 dní, čo je omnoho dlhšie ako pri slepačích. A ďalšou radostnou správou, že neobsahujú cholesterol a navyše aj pomáhajú pri jeho znižovaní. Ich vajíčka obsahujú väčšie množstvo vitamínov, najmä vitamínu A, a železa ako bežné slepačie. Žĺtka sú žltšie a hutnejšie.

Raňajkové “mufftilly”

Ingrediencie (asi 6 – 8 ks, závisí od veľkosti muffinkovej formy)

  • 4 stredne veľké tortilly
  • 5 vajec (v lete používam vajcia od perličiek)
  • 60 ml kyslej smotany (dá sa nahradiť sladkou smotanou alebo plnotučným mliekom)
  • 100 g nastrúhanej mozzarelly (alebo parmezán, cheddar, …)
  • Zbytky zeleniny pokrájanej nadrobno (paprika, cibuľka, cesnak, …)
  • soľ
  • čierne korenie
  • pažíka

Postup

Z tortilly si pomocou väčšieho pohára nastriháme kolečká, ktoré vložíme do vymazaných foriem od muffiniek.

V miske si rozmiešame vajcia a kyslú smotanu a ⅔ syra. Vložíme nadrobno nakrájanú zeleninu podľa výberu, osolíme a okoreníme. Nalejeme do pripravených tortill.

Dáme do rúry vyhriatej na 180 stupňov, na asi 10 minút. Po tejto dobe vrch muffiniek posypeme zbytkom syra a dáme ešte asi na 4 minúty zapiecť.

Podávame ešte teplé.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like