Cuketové rizoto

Cuketové rizoto

Keďže sa náme sezóna cukiet ešte ani zďaleka neskončila, rozhodla som sa bohatú domácu úrodu využiť tzv. po taliansky a navariť Cuketové rizoto. Rizoto, alebo ak chcete risotto bolo vždy môjím obľúbeným jedlom, už od malička, keď som ešte ani len netušila, že to naše slovenské je na hony vzdialené od toho pravého talianskeho.

A pritom to pravé talianske nám ponúka množstvo možností. Môžeme použiť mnohé suroviny a vytvoriť tak to svoje najobľúbenejšie risotto na svete.

Domovinou risotta je severné Taliansko. Je známe svojou krémovou konzistenciou a veľkým počtom surovín, ktoré sa dajú do neho použiť. Dá sa urobiť s mäsom, rybami, zeleninou… V podstate ide o najpoužívanejší spôsob spracovania ryže v Taliansku. A mne sa tento spôsob veru páči.

Risotto má niekoľko známych variácií, ktoré sú v Taliansku obľúbené. Napríklad:

To moje risotto síce nie je to úplne tradičné talianske, ale myslím si, že aj napriek tomu mu to na chuti neuberá. Samozrejme som použila risottovú ryžu, aby bolo vláčne a krémové. No a hlavnou surovinou je cuketa.

Cuketové rizoto

Ingrediencie

Postup

Vo väčšej rajnici rozpustíme 2 PL masla. Pridáme roztlačené strúčiky cesnaku a restujeme asi 3 minúty na miernom ohni (mal by zavoňať ale nemal by sa pripáliť).

Pridáme ryžu a restujeme, kým nezbelie. Trvá to asi 5 – 10 minút. Pridáme vývar po naberačkách, pričom každú naberačku najprv necháme vsiaknuť do ryže.

Keď bude ryža uvarená, asi 20 – 30 minút, vmiešame do nej nastrúhanú cuketu. Povaríme asi 3 až 5 minút.

Na záver pridáme syr a maslo alebo smotanu, aby sme získali krémovitejšiu konzistenciu. Dosolíme a okoreníme podľa chuti.

Ihneď podávame.

Ewa EM