Raw cviklové guličky

Raw cviklové guličky

Surová cvikla

Červená repa patrí medzi najhodnotnejšie potraviny vo svete. Má mnohoraké využitie, nie len to, ktoré donedávna poznal skoro každý z nás – cviklový šalát podávaný v školských jedálňach. Dá sa použiť ako príloha, variť naslano, dá sa z nej urobiť šťava, môžeme ju použiť pri príprave sladkých dezertov a tiež ju možeme zjesť aj surovú.

Cvikla má veľa pozitívnych účinokov na náš organizmus. Z nedávnej štúdie sa ukázalo, že už 500 ml cviklovej šťavy stačí na to, aby sa nám znížil krvný tlak. Šťava je tiež výborná na okysličenie mozgu, čo vedie k zníženiu rizika demencie v pokročilejšom veku a ku zvýšeniu kognitívnych (mozgových) funkcií. 

Cviklová šťava je tiež dobrá pre zvýšenie fyzickej výdrže pri športe alebo cvičení.

Podľa niektorých výskumov môže červená repa zabrániť vzniku rakoviny tým, že ochráni bunky tela pred ich zvrhnutím sa do nádorových ložísk.

Cvikla obsahuje veľké množstvo vlákniny, flavonoidov a betacyanínov (tie môžu sa purpurovo-červenú farbu repy a sú silným antioxidantom) čo spôsobuje znižovanie “zlého” cholesterolu a zvyšovanie toho “dobrého”.

Tak ako som už naznačila vyššie, s cviklou sa dá narábať rôzne. Tie tradičné formy spracovania som však dnes vymenila za tú menej tradičnú – aspoň u nás doma.

Raw príprava u nás doma nie je veľmi zaužívaná. Akosi si na túto formu nevieme zvyknúť. Tak som si povedala, že raz sa začať musí a tak som skúsila niečo menej náročné, aspoň pre začiatok. A výsledok ma milo prekvapil. Malé jednohubky, ktoré sú navyše plné vitamínov a ako bonus bez pridaného rafinovaného cukru.

Ingrediencie (cca 10 – 12 ks)

  • 170 g strúhaného kokosu
  • 50 g orechov (mix alebo vaše obľúbené)
  • 2 stredné cvikly
  • 170 g ďatlí (namočených asi na 2 hodiny)
  • ½ bourbon vanilky (len semienka)
  • pár kvapiek citrónovej šťavy

Postup

V mixéri rozmixujeme cviklu a odložíme do misky.

Ďalej rozmixujeme kokos s orechami a tiež vložíme do misky. To isté urobíme s ďaltami.

V miske suroviny dobre spracujeme, pridáme semienka z polovice vanilkového lusku a pár kvapiek citrónovej šťavy. (Tí zdatnejší si môžu pridať aj pár kvapiek dobrého likéru)

Z hmoty tvarujeme menšie guličky, ktoré obalíme v nastrúhanom kokose.

Necháme v chladničke asi na 3 hodiny stuhnúť.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like