Ovocný sorbet

Ovocný sorbet

Ovocie na ľade

Príjemnou alternatívou klasickej smotanovej zmrzliny je ovocný sorbet. Práve ten sa perfektne hodí k letnej sezóne, kedy nám dozrieva ovocie postupne. Je len na vás, či siahnete vždy po jednom ovocí, alebo si urobíte mix svojich obľúbených chutí.

Priznám sa, ja mám radšej klasickú zmrzlinu, ale sorbet som chcela už dávno vyskúšať. Ani nie kôli jeho chuti, veď ovocie si dám také, aké mám rada, ale kôli ten fantastickej sýtej farbe, ktorú ovocie prepožičia tomuto ľadovému dezertu.

Pre úplných fajnšmekrov odporúčam kvapnúť trochu obľúbeného likéru. Zmrzke to dá šmrnc. Ten znižuje bod tuhnutia, takže dezert bude mať vláčnejšiu a mäkkšiu textúru.

Sorbet sa mylne zaraďuje medzi zmrzlinu. Zmrzlina však obsahuje mliečny produkt, hlavne smotanu, ktorý je našlahaný, čo vytvára hustý produkt s výraznou chuťou. Zatiaľ čo sorbet je bez tuku a je alternatívou ku zmrzline.

V Taliansku sa asi najviac sorbetu podobá tzv. granita. Tá má ale chrumkavejšiu textúru, čo je spôsobené rozmixovaním tekutiny, pričom sa vytvoria jemné kryštáliky. No a severná Afrika má tiež svoj sorbet s názvom Agraz. Vyrába sa z mandlí, džúsu z kyslého ovocia a cukru.

Je na vás, aké si vyberiete ovocie, v podstate sa hodí akékoľvek. Ja som si vybrala tri druhy:

  • broskyňový – keď som si mala vybrať medzi broskyňou a marhuľou, bolo to jednoznačné. Broskyne majú plnšiu chuť, a podľa mňa sú sladšie ako pikantné marhule. Výsledný sorbet bol štruktúrou nadýchaný ale zároveň hladký a držal pokope.
  • čučoriedkový – toto ovocie je moje najobľúbenejšie. Ak sa rozhodujem medzi viacerými druhmi, tak si vždy vyberiem čučoriedky. Jedine, že by druhou alternatívou bola čokoláda, čo ale ovocie zatiaľ nie je. Sorbet bol hustý, pevný, krásne držal pokope. Skôr mi pripomínal klasickú zmrzlinu, v ktorej ale chýbala smotana.
  • melónový – túto príchuť som vybrala čisto zo zvedavosti. Keď si mám vybrať z melónov, tak snáď jediná v rodine jem cukrový (žltý, oranžový, zelený, hlavne aby to nebol klasický červený vodový). No a na to som bola zvedavá, ako to dopadne, keď sa spravuje taká netradičná surovina do formy zmrzliny alebo zmrzlinového dezertu. Výsledok nebol nijako ohurujúci, radšej mám čerstvý melón, ale na druhej strane nesklamal. Sorbet na rozdiel od predchádzajúcich bol viac štruktúrovaný s obsahom jemných kryštálikov.

Takže ak máte aj vy svojho ovocného favorita, hor sa do toho.

Ingrediencie

  • 200 g ovocia (výber podľa chuti)
  • javorový sirup
  • Citrónová šťava (do každej príchute stačí pár kvapiek na zvýraznenie)

Postup

Zvolené ovocie si umyjeme, ak je treba ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky.

Rozprestrieme ich na plech alebo dáme do vrecka rozprestreté v tenkej vrstve a necháme v mrazničke poriadne zmraziť (ja som ich nechala cez noc).

Ovocie z mrazničky vytiahneme (podľa jednotlivých druhov). Vložíme do mixéra a rozmixujeme na kašu. Ku koncu nalejeme javorový sirup (podľa chuti, mne stačili tak 4 PL) a pár kvapiek citrónovej šťavy. Znovu premixujeme a preložíme do nádoby ešte na 1 hodinu zmraziť.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like