Rýchle ovocné jednohubky

Rýchle ovocné jednohubky

Expresné a variabilné

Aj vy máte dni, keď vás “týra” chuť na sladké a nechce sa vám piecť nič zdĺhavé a náročné? Ja teda áno. Hlavne v lete, kedy by to chcelo niečo rýchle a osviežujúce. Niečo, čo sa dá zobrať do ruky a ísť von.

Na to je najlepšie použiť lístkové cesto, ktoré má väčšina z vás určite v mrazničke. Ako sa hovorí “pre prípad”…

Lístkové cesto má svojho príbuzého na Blízkom Východe, kde sa používa phyllo cesto. Oboje sú zložené z jemných vrstiev cesta.

Francúzska verzia jeho vzniku sa pripisuje francúzskemu pekárskemu učňovi Claudiovi Gele. Ten v roku 1645, na konci svojho učenia, chcel napiecť lahodný bochník chleba pre svojho chorého otca, ktorý mal predpísanú diétu pozostávajúcu len z vody, múky a masla. A tak pripravil cesto, do ktorého vložil maslo. Toto cesto miesil a prekladal niekoľkokrát až z neho vytvoril bochník. Jeho učiteľ ho varoval pred vložením cesta do pece, pretože sa domnieval, že maslo z neho vytečie. I napriek tomu tam skončilo. Obaja, učeň aj jeho učiteľ, boli prekvapení, ako cesto v peci nabralo tvar a zväčšilo sa.

Po učení odišiel Claudius do Paríže, kde sa zamestnal v cukrárni Rosabau a svoj “vynález” dokončil. Cukráreň tak získala nesmierne bohatstvo vďaka tomuto nadýchanému zázraku.

V dnešnej dobe je lístkové cesto vďačnou surovinou v domácnosti. Okrem rôznych sladkých variácií (štrúdla, mille-feuille, palmier, tarte tatin…) sa dá výborne využiť aj v slaných receptoch (quiche, beef wellington, …).

Ingrediencie

  • 1 balenie lístkového cesta
  • 1 vajce (rozšlahané)
  • 500 g čerstvého syra (lučina, ricotta, mascarpone)
  • 40 g práškového cukru
  • 80 ml šľahačkovej smotany
  • čerstvé ovocie

Postup

Lístkové cesto rozvaľkáme  a rozdelíme ho na menšie (rovnaké) štvorce alebo obdĺžniky.

Konce každého kúsku zrolujeme tak, aby sme vytvorili vaničku. Preložíme ich na plech s pečiacim papierom a potrieme rozšlahaným vajíčkom. Vnútra “vaničiek” popicháme vidličkou a vložíme do rúry vyhriatej na 200 stupňov.

Pečieme asi 10 – 15 minút, podľa veľkosti. Po upečení ich necháme vychladnúť.

V mise rozšlaháme čerstvý syr, práškový cukor a šľahačku. Syr aj šľahačka musia byť dobre vychladené. V prípade potreby ešte dosladíme.

Zmes navrstvíme do stredu vaničiek a položíme na ňu čerstvé ovocie.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like