Špaldové wafle

Špaldové wafle

Zdravé sladké raňajky

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Niečo, čo nás naštartuje a zároveň nás nezrazí na kolená hodinu po ich zjedení.  Slúžia na doplnenie energie, ktorú sme počas noci stratili a povzbudzujú náš metabolizmus. Preto je  veľmi dôležité, čo si na raňajky pripravíme. Je jedno, či uprednostňujeme ich slanú variantu, alebo nedáme dopustiť na sladké. Stále by sme mali mať na pamäti, že by mali byť pestré a výživné.

Možností na prípravu slaných raňajok je neskutočne veľa. Na rozdiel od tých sladkých. Veľa ľudí skĺza ku sladkému pečivu, bábovke alebo “zdravým” kupovaným cereáliám.

Preto som sa rozhodla pripraviť niečo, čo spĺňa obe tieto požiadavky. Sladké raňajky a zároveň zdravé. Namiesto obyčajnej múky som použila celozrnnú špaldovú, namiesto cukru alebo javorového sirupu zase ryžový sirup. Mlieko som uprednostnila plnotučné (v nízkotučnom už nie sú vôbec žiadne výživné látky) a maslo kravské (žiadnu rastlinnú náhradu).

Ryžový sirup je prírodným sladidlom a je vhodnou alternatívou ku rafinovanému cukru. Postupne sa uvoľňuje do krvi a nezaťažuje naše orgány pri jeho spracovaní. Prednosťou je, že neobsahuje fruktózu, ktorej nadmerné užívanie sa často spája so vznikom kardiovaskulárnych chorôb alebo cukrovky.

Samozrejme aj tu platí, že to netreba preháňať. Predsa len to je tiež sladidlo, tak ako rafinovaný alebo trstinový cukor.

Ingrediencie (cca 8 ks)

  • 250 g jablčného pyré (najlepšie domáceho nesladeného)
  • 250 ml plnotučného mlieka
  • 40 g roztopeného masla (82 %)
  • 3 väčšie domáce vajcia
  • 260 g celozrnnej špaldovej múky
  • 2 ČL prášku do pečiva
  • 1 ½ ČL mletej škorice
  • štipku soli
  • ryžový sirup (môže sa použiť aj priamo do cesta)

Postup

Dáme si nahriať waflovač.

Do mixéru nalejeme jablčné pyré, mlieko, roztopené maslo, vajcia (prípadne 1 PL ryžového sirupu) a rozmixujeme dohladka.

Pridáme múku, prášok do pečiva, škoricu a štipku soli a znovu rozmixujeme. Hmota by mala byť hladká a vláčna.

Postupne ju nalievame na waflovacie dosky a pečieme dozlatova.

Ak nemáme waflovač, dajú sa robiť aj nasucho v predhriatej rúre alebo na panvici.

Na vrch poukladáme čerstvé ovocie a polejeme ryžovým sirupom.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like