Jedlo na paličke
Špízy nám poskytujú veľa možností na kombinácie aj zdanlivo nekombinovateľných surovín. Môžeme si ich vychutnať na slano alebo aj na sladko, prípadne skombinovať obe tieto chute.
História robenia špízov v Európe siaha až do 17. storočia, kedy sa pri vykopávkach na ostrove Santorini objavili kamenné sady na grilovanie špízov. Taktiež Japonsko, Hawaii, prípadne Turecko majú dlhú tradíciu používania grilovacích ihlíc.
“Jedlo na paličke” je vo svete známe aj pod rôznymi názvami: shish kebab (Turecko), satay (Indonézia, Malayzia, Thajsko), souvlaki (Grécko, Cyprus) alebo shashlik (Rusko, Arménsko, Azerbajdžan).
V súčasnosti sa špízy robia na rôzne spôsoby. Okrem tých tradičných ako je pečenie alebo grilovanie mäsa sa používajú ako “držiaky” na sladkosti, v koktailoch, na čerstvé ovocie. Špízy sú obľúbenou formou servírovania v stánkoch s jedlom, pretože sa dajú ľahko chytiť, zjesť a pritom sa nezašpiniť.
Grilovacie ihly majú rôznu veľkosť, tvar a farbu. Ako materiál sa používa drevo, bambus, sklo alebo kov. Mnohokrát sa využívajú aj tvrdšie paličky rozmarínu, ktorý jedlo príjemne ochutí a rozvonia.
Ingrediencie
- 2 väčšie kuracie prsia (nakrájané na kocky)
- 60 ml medu
- 60 ml sójovej omáčky
- 60 ml oleja
- 1ČL pretlačeného cesnaku
- 1 PL citrónovej šťavy
- ½ ČL soli
- čierne mleté korenie
- červená hrubostenná paprika
- žltá hrubostenná paprika
- 200 g slaniny
- 10 menších šalotiek
- 200 g cherry rajčín
Postup
V miske si urobíme marinádu. Nalejeme do nej med, sójovú omáčku, olej, pretiačený cesnak, citrónovú šťavy, soľ, čierne korenie a poriadne premiešame, by sa všetky ingrediencie prepojili.
Do vzniknutej marinády vložíme na kocky nakrájané kuracie prsia a necháme aspoň na 2 hodiny marinovať. (najlepšie cez noc)
Na kovové ihly (alebo vopred namočené špajle) striedavo napichujeme kuracie mäso, šalotky (očistené a prekrojené na polovicu), slaninu a rajčiny.
Špízy vložíme na plech, polejeme zbytkom marinády a dáme do rúry vyhriadej na 180 stupňov – gril.
Galéria
Ewa EM