Semifreddo

Semifreddo

Leto je definitívne tu

Zaručený spôsob ako sa schladiť v týchto tropických horúčavách (a nemyslím studenú sprchu) je zmrzka. Ten pocit, keď sa varíte vo vlastnej šťave a niekto vám ponúkne zmrzlinu, je na nezaplatenie.

Nechcem tým povedať, že máte teraz letieť do najbližšieho obchodu a nejakú si uchmatnúť. Dá sa urobiť aj doma a to za pár minút. A ešte aj použijete ovocie, ktoré len tak bezprízorne “trčí” v chladničke.

Semifreddo je jednou z možností ako sa schladiť. Jeho domovinou je Taliansko a v preklade semifreddo znamená “polo-studený”, teda taká napoly zmrzlina. Má penovú textúru a najväčšou výhodou je, že nepotrebude zmrzlinovač.

Je na vás, akú príchuť si vyberiete. Ak nemáte chuť na ovocie, môžete ho nahradiť čokoládou alebo karamelom (môžete vyskúšať aj jeho slanú verziu). Namiesto cukru zase môžete použiť med, javorový sirup alebo kokosový cukor, prípadne ryžový sirup.

Hlavnou ingredienciou sú vajíčka, smotana a cukor. Práve pre tieto horúčavy som sa ale rozhodla vajíčka vynechať a urobiť bezvaječnú alternatívu.

Ingrediencie

  • 300 g čerstvých jahôd (alebo iného čerstvého ovocia)
  • 300 ml šľahačkovej smotany (musí byť poriadne vychladená)
  • 130 ml bieleho jogurtu (výborný je aj grécky, prípadne s príchuťou nejakého ovocia)
  • 80 g cukru (množstvo záleží na chuti a kyslosti ovocia)
  • šťava z ½ menšieho citróna

Postup

Ovocie umyjeme, pokrájame na menšie kúsky a vložíme do rajnice. Prisypeme cukor a nalejeme šťavu z polky citróna. Varíme na miernom ohni, kým sa ovocie nerozvarí. Najlepšie je, keď nám ešte ostanú menšie kúsky ovocia, vytvorí tak príjemnú štruktúru.

Zmes necháme vychladiť a dáme ju asi na 30 minút do mrazničky.

Formu na zmrzlinu vyložíme potravinovou fóliou.

Vo veľkej miske vymiešame šľahačkovú smotanu. Jemne do nej zapracujeme jogurt a zmrazenú ovocnú zmes.

Túto zmes nalejeme do formy a fóliou ju prekryjeme. Necháme zamraziť aspoň na 5 hodín.

Semifreddo môžeme poliať ovocnou omáčkou alebo roztopenou čokoládou či karamelom, ak sa nebojíte experimentovať tak skúste ten slaný.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like