Jahodová charlotte

Jahodová charlotte

Šlahačka s jahodami

Existuje len málo surovín, ktoré sa tak dokonale hodia ku jahodám ako šľahačka. Hádam už len čokoláda alebo šampanské. A keďže ani čokoládu ani šampanské som po ruke nemala, na rozdiel od ďalšieho veľkého koša jahôd – mimochodom, už ich je ich naozaj až moc (áno budú čoskoro ešte ďalšie recepty) – rozhodla som sa tieto dve suroviny použiť v Charlotte.

Ľahký jahodovo-smotanový mousse v nej zaručuje, že neostanete len pri jednom kúsku. Môžete ju servírovať za tepla aj za studena, čo je bežnejšia forma podávania.

Charlotte alebo Charlotte russe je klasický francúzsky dezert, ktorý vytvorila francúzska šéfkuchárka Marie-Antoine Carême. Tá ho pomenovala na počesť jediného dieťaťa svojho bývalého zamestnávateľa (George IV) –  princeznej Charlotte. Hlavnou črtou tohto dezertu sú dlhé cukrárenské piškóty.

Jeho alternatívou je Charlotte Royale, ktorý je namiesto dlhých piškót obkolesený roládovým cestom.

Samozrejme aj tu existuje niekoľko variant. Využiť môžete akékoľvek sezónne ovocie, z ktorého vytvoríte pyré a zmiešate ho so šlahačkou alebo jemným tvarohom. Najchutnejšie jú jahody a maliny ale nájdeme aj banánovú alebo hruškovú Charlotte.

Ďalšou netradičnou formou dezertu je použitie Bavorského krému namiesto ovocia. Jeho základnou ingredienciou sú žĺtky a môže byť ochutený likérom.

Ingrediencie

Korpus

 • 4 veľké vajíčka
 • 140 g kryštálového cukru
 • 100 g hladkej múky
 • ½ ČL prášku do pečiva
 • balíček dlhých cukrárenských piškót
 • 4 PL jahodového džemu

Jahodový mousse

 • 300 g jahôd
 • 100 g kryštálového cukru
 • šťava z ½ citróna
 • 1 PL práškovej želatíny
 • 750 ml šlahačkovej smotany
 • 60 g práškového cukru

Postup

V rajnici zmiešame jahody s cukrom. Varíme na miernom ohni, kým sa nerozvaria na džemovú konzistenciu. Vzniknutú zmes prepasírujeme cez husté sitko. Snažíme sa vytlačiť čo najviac šťavy.

Do jahodovej zmesi nalejeme šťavu z polky citróna a vmiešame 1 PL želatíny. Zmes znovu pomaly zahrievame a snažíme sa poriadne rozmiešať želatínu. Šťava sa nesmie variť. Po tom ako sa želatína úplne rozpustí, jahodovú zmes odložíme nabok vychladnúť.

Zatiaľ si pripravíme korpus. Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. V mise mixujeme  4 vajíčka asi 1 minútu. Potom pridáme kryštálový cukor a miešame ešte 3 minúty. Do zmesi postupne sypeme múku zmiešanú s práškom do pečiva spolu s vajíčkami.

Cesto nalejeme do vymastenej formy a dáme piecť (20 – 25 minút).

Po upečení necháme korpus vychladnúť.

Vo väčšej mise si vymiešame šlahačkovú smotanu so 60 g práškového cukru. Nakoniec pomocou špachtle vmiešame jahodový sirup.

Po vychladnutí si obalíme tortovú formu potravinovou fóliou. Korpus si rozkrojíme napoly. Jednu polovicu položíme do stredu tortovej formy, potrieme ho jahodovým džemom a dookola obložíme dlhými piškótami.

Do stredu nalejeme polovicu jahodovej peny a prikryjeme druhou polovicou korpusu potretého jahodovým džemom. Na druhý korpus nalejeme zvyšok jahodovej peny.

Vrch torty sa môže dozdobiť šlahačkou alebo čerstvým ovocím.

Tortu necháme v chladničke odpočinúť aspoň na 3 hodiny.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like