Sezóna jahôd
je v plnom prúde, čo treba poriadne využiť. Receptov z nich nikdy nie je dosť. Pre mňa osobne platí: “čím viac, tým lepšie”.
Veď predsa jahody sú plné antioxidantov, chránia proti rakovine, sú prevenciou neuro-degeneratívnych chorôb, pomáhajú znižovať cholesterol, povzbudzujú imunitu a redukujú stres. A čo je bonus navyše, sú prírodným bielidlom na zúbky.
A komu by nestačilo, ešte zopár zaujímavostí:
- je to jediné ovocie, ktoré má semienka napovrchu,
- priemerná jahoda má napovrchu asi 200 semienok,
- starovekí Rimania verili, že jahody majú silný medicínsky účinok (liečili nimi všetko od depresie až po ľadvinové kamene),
- v Belgicku je múzeum venované jahodám.
No a k jahodám patrí niečo odľahčené a svieže – napríklad Panna cotta.
Ingrediencie
- 375 ml plnotučného mlieka
- 8 g práškovej želatíny
- 375 ml šlahačkovej smotany
- 1 ks bourbon vanilky
- 50 g kryštálového cukru
Jahodová omáčka
- 300 g jahôd
- kryštálový cukor (podľa chuti)
- šťava z polovice menšieho citróna
- 100 ml vody
Postup
Do rajnice nalejeme mlieko a zahrejeme ho pod bod varu. Pridáme práškovú želatínu a na miernom ohni miešame dovtedy, kým sa úplne nerozpustí. Želatína sa nesmie variť, preto udržujeme teplotu nižšiu.
Keď je želatína rozpustená, pridáme smotanu, cukor a dreň z polovice vanilky. Miešame na miernej teplote, kým sa všetky ingrediencie neprepoja. Necháme jemne pobublávať asi 5 – 10 minút.
Zmes nalejeme do pohárov a necháme v chladničke stuhnúť (aspoň 6 hodín).
Zatiaľ si prichystáme jahodovú omáčku. Do rajnice si vložíme umyté a nakrájané jahody, nalejeme vodu, pridáme cukor a necháme na miernom ohni jemne vrieť, kým jahody nebudú mäkké.
Vzniknutú zmes rozmixujeme tyčovým mixérom, pridáme citrónovú šťavu a necháme zredukovať na polovicu. Omáčka by mala byť ako krém.
Jahodovú omáčku necháme vychladnúť a nalejeme ju na stuhnutú panna cottu a necháme ešte aspoň na 1 hodinu vychladiť.
Galéria
Ewa EM