Blini – tradičné ruské palacinky

Blini - tradičné ruské palacinky

Blini či palacinky

Všetky blini sú palacinky, no nie všetky palacinky sú blini. Pri slove palacinka si väčšina ľudí predstaví sladký dezert.  Tradičné ruské palacinky sa nazývajú blini a sú slané.

V dávnych časoch  ich tvar symbolizoval slnko. Tradične boli pripravované na konci zimy, na počesť znovuzrodenia nového slnka. Ich príprava bola dlhá a tajomná. Už len na samotné miesto ich prípravy sa kládol veľký dôraz (na okraji lesa, alebo na brehu jazera). Panvice, na ktorých sa blini robili sa nesmeli používať na nič iné. Táto tradícia sa zachovala v pravoslávnej cirkvi až do dnešných dní.

Blini majú niekoľko variant. Sú vyrobené z pohánkovej múky, ktorá im dáva orieškovú chuť. Cesto môže obsahovať aj nastrúhané zemiaky, jablká alebo hrozienka. Táto varianta je známa predovšetkým vo východnej a strednej Európe.

Na ich povrch sa dáva rozpustené maslo, kyslá smotana, losos, kaviár alebo ako sladký dezert sú polievané medom či džemom.

Môžu mať tvar malého kruhu alebo veľkej palacinky, ktorá sa môže zarolovať.

Mnoho ruských spisovateľov, napríklad Chekhov, Pushkin alebo Gogol, spomína blini vo svojich dielach. Tiež ich môžeme nájsť v básňach alebo prísloviach.

Ingrediencie (cca 12 menších kusov)

  • 45 g hladkej múky
  • 30 g pohánkovej múky
  • ¼ ČL soli
  • ½ ČL sušeného droždia
  • 130 ml teplého mlieka
  • 1 PL roztopeného masla
  • 1 menšie vajíčko
  • kyslá smotana, kaviár, údený losos, džem… (podľa chuti)

Postup

Do väčšej misky preosejeme oba druhy múky, prisypeme sušené droždie, soľ a do stredu urobíme jamku.

Do jamky nalejeme teplé mlieko a miešame, kým nevytvoríme jemné cesto. Necháme nakysnúť asi 1 hodinu.

Po hodine pridáme roztopené a vychladené maslo, vaječný žĺtok a premiešame. Nakoniec pridáme vyšľahaný vaječný bielok ( nesmie byť vyšľahaný úplne) a jemne zapracujeme do cesta.

Cesto prekryjeme utierkou a necháme odpočinúť ďalších 20 minút.

Rozohrejeme neprilnavú panvicu a polievkovou lyžicou vytvoríme malé palacinky. Na jednej strane pečieme asi 1 minútu, prevrátime a druhú stranu necháme ešte 30 sekúnd piecť.

Na povrch dáme všetky vybrané ingrediencie. Ja som si vybrala tú tradičnejšiu variantu (kyslú smotanu, údeného lososa a kaviár).

Galéria

Zdroj

http://russiapedia.rt.com/of-russian-origin/blini/

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like