Grilovaná panenka s pomarančovou glazúrou

Grilovaná panenka s pomarančovou glazúrou

Hurá na gril

Na zlepšujúcom počasí a stúpajúcich teplotách je najlepšie, že môžeme zahájiť grilovaciu sezónu. Je to vždy neklamný znak toho, že zima je preč a v najbližších mesiacoch sa len tak nevráti.

Rozdiel medzi barbecue a grilovaním je v dobe trvania a type využitého tepla. Grilovanie vo všeobecnosti trvá kratšiu dobu a používa stredné až vysoké priame teplo. Barbecue trvá dlhšiu dobu a používa sa naň nižšie nepriame teplo.

Grilovanie patrí medzi populárne metódy prípravy jedla. Jedným z dôvodov je aj to, že je grilovanie alebo barbecue považované za spoločenskú udalosť. Je to možnosť, ako sa stretnúť a užiť si spoločné chvíle.

Pravdepodobne začiatok grilovania bude súvisieť so získaním ohňa (vďaka ti Prometeus). Ktorému národu ale patrí prvenstvo grilovania, prípadne barbecue je v súčasnosti sporné. Francúzi tvrdia, že slovo barbecue pochádza z barbe-a-quene, čo je pečenie od fúzov po chvost. Američania zase, že barbecue pochádza od pôvodných obyvateľov Arawakov (Južná Amerika) a slova barbacoa, čo znamená veľký rošt zo surového dreva, na ktorom sa pripravovalo mäso.

Každopádne, nech je prvenstvo kdekoľvek, je to najlepší spôsob ako osláviť odchod zimy a príchod jary a leta a posedieť si s priateľmi.

Ingrediencie

  • 1 ks bravčovej panenky

Marináda

  • 80 ml sójovej omáčky (najlepšie prírodne fermentovanej)
  • 80 g pomarančovej marmelády (sevillské pomaranče)
  • 80 ml medu
  • 1 PL bieleho vínneho octu
  • trochu mletého červeného korenia
  • štipka soli
  • 1 PL oleja

Do menšej rajnice vložíme sojovú omáčku, marmeládu, med, ocot, soľ a korenie a zahrejeme na miernom ohni. Necháme 10 minút mierne vrieť. Potom odložíme nabok a necháme vychladnúť.

Do vychladnutej zmesi pridáme olej a vložíme panenku. Necháme marinovať aspoň 1 hodinu. Platí ale, že čím dlhšie, tým lepšie.

Namarinovanú panenku ugrilujeme najlepšie na vonkajšom grile. Ak nemáme vonkajší gril, môžeme použiť aj grilovanie v rúre. (180 stupňov asi 15 – 20 minút).

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like