Bravčová panenka plnená hruškou a gorgonzolou

Bravčová panenka plnená hruškou a gorgonzolou

Famózna kombinácia chutí

Bravčové mäso je spravidla považované za nezdravé. Nájdeme tam ale aj kúsky, ktoré sú menej tučné a dokonca aj lahodné. Takým je bravčová panenka.

Panenka patrí medzi najkvalitnejšie a najšťavnatejšie časti z prasiatka spolu s kotletou (karé) a stehnom. Využíva sa hlavne ako minútkové mäso. Môže sa ale aj plniť, smažiť, pripravovať v cestíčku alebo grilovať.

Pri príprave je treba dbať hlavne na to, aby sa nevysušila. Panenka je tak jemné mäso, že jej naozaj stačí len krátka príprava a je hotovo :-) .

Okrem rýchleho grilovania bravčovej panenke “pristane” aj jej naplnenie.

Z historického hľadiska nie je známe, kedy sa prvýkrát použila metóda plnenia mäsa. Najskoršia písomná zmienka ale siaha do Starovekého Ríma, kde v kuchárskej knihe boli nájdené recepty na plnené kurča, zajaca alebo prasa. Plnky pozostávali zo zeleniny, byliniek, korenia a orechov. Často tiež obsahovali nakrájané vnútornosti zvierat.

Ingrediencie

  • 1 ks bravčovej panenky
  • 2 ks polotvrdých hrušiek
  • 2 stredne veľké šalotky
  • 1 PL masla
  • 150 – 200 ml mäsového vývaru
  • 150 – 200 g gorgonzoly
  • 2 vetvičky rozmarínu
  • soľ
  • čierne korenie

Postup

Najskôr si dáme predhriať rúru na 200 stupňov, horkovzdušnú na 180 stupňov.

Šalotku si nakrájame najemno, hrušky na menšie asi 0,5 cm kocky, gorgonzolu tiež na menšie kocky.

V panvici si rozohrejeme maslo, pridáme šalotku a necháme ju zosklovatieť. Trochu osolíme a okoreníme a vhodíme nakrájané hrušky, zalejem vývarom a necháme podusiť. Tekutina sa musí vyredukovať. Keď sa tekutina zredukuje, zmes odložíme nabok.

Bravčovú panenku umyjeme a osušíme papierovou utierkou. Pozdĺžne ju viackrát narežeme tak, aby sme vytvorili plát mäsa. Jemne naklepeme. Na naklepanú panenku položíme hruškovú zmes, nakrájanú gorgonzolu,vetvičky rozmarínu a zrolujeme. Môžeme si pomôcť motúzikom, aby sa nám rolka nerozpadla.

Naplnenú panenku sprudka osmahneme v panvici na oleji, aby sa zatiahla a šťava ostala vnútri.

Rolku preložíme na plech a vložíme do vyhriatej rúry asi na 20 – 30 minút (záleží na veľkosti mäsa). Panenku môžeme v rúre aj grilovať.

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like