Slaný karamel (salted caramel)

Slaný karamel

Sladko slaný pôžitok

Málokto vie, že aj karamel patrí medzi tak nenávidené E-čka. Konkrétne do skupiny “Farbivá”. Jeho číslo je E150 a keďže neškodí je tzv. bezpečným E-čkom.

Používa sa nielen na dofarbovanie nápojov a potravín ale aj v kozmetike alebo krmivách pre zvieratá. Vyrába sa zahrievaním rôznych druhov cukrov a podľa prísad, ktoré sa do neho pridávajú sa rozlišujú rôzne druhy karamelu. Proces karamelizovania nastáva už pri 170 stupňoch Celsia.

Z historického hľadiska vraj anglické slovo caramel pochádza z francúzskeho “caramel”, ktoré si francúzi požičali zo španielskeho “caramelo”. Najpravdepodobnejšie však korene slova pochádzajú už z latinčiny, kde “calamellus” znamená cukrová trstina.

Karamel tvorí základ mnohých jedál od karamelovej omáčky až po karamelové cukríky. No a karamelová omáčka, obzvlášť tá slaná, môže byť súčasťou ďalších skvelých receptov.

Ingrediencie (asi na 500 ml)

  • 260 g kryštálového cukru
  • 170 g masla (82 %)
  • 250 ml smotany na šlahanie (musí mať izbovú teplotu)
  • ⅔ PL soli

Postup

Do vyššej rajnice (najlepšie neprilnavej) vsypeme kryštálový cukor a začneme ho zahrievať na strednej teplote. Je lepšie ho v tejto fáze nemiešať, aby sa nevytvorili hrudky, ktoré sa potom ťažko roztápajú. Stačí len jemne párkrát pokrúžiť rajnicou.

Potom ako sa roztopí celý cukor, začne sa vytvárať karamel. Keď bude jeho farba tmavo jantárová, pridáme maslo a rýchlo miešame (nesmieme prestať, kým sa celá hmota neroztopí).  Netreba sa zľaknúť, lebo cukor s maslom bude dosť prudko bublať.

Až sa maslo úplne roztopí a spojí s roztopeným cukrom, odložíme rajnicu bokom a pridáme smotanu. Zmes bude veľmi prskať, tak si treba dať pozor na popálenie. Počas pridávania smotany rýchlo miešame, až kým ju nezapracujeme do karamelu. Nakoniec pridáme soľ a znova zapracujeme.

Ak sa vytvorili hrudky, rajnicu znovu ohrejeme a miešame dovtedy, kým sa hrudky neroztopia.

Necháme asi 15 minút vychladnúť (zmes jemne stuhne), prelejeme do pohára so zatváracím viečkom a môžeme odložiť do chladničky.

Tipy

Takto pripravený karamel vydrží v chladničke aj 2 týždne.

Ak je zmes z chladničky tuhá, stačí ju ohriať v teplej vode alebo na pár sekúnd dať do mikrovlnky (stačí aj 5 – 7 sekúnd).

Galéria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like