Pavlova torta s čokoládou a karamelom

Pavlova torta s čokoládou a karamelom

Diabetická kóma

Nedávno sa mi dostala do rúk kniha od Sarah Wilson: I quit sugar a I quit sugar – simplicious. Po ich prečítaní musím povedať, že to má niečo do seba. V poslednej dobe sa cukor skrýva naozaj aj v potravinách, kde nemá čo hľadať. Nevidím najmenší dôvod, prečo by mal byť súčasťou nízkotučných jogurtov, ovocných džúsov (veď dozreté ovocie je samo o sebe sladké), kečupu, rastlinných mliek alebo dresingov…

Ale keďže razím teóriu všetkého s mierou, tak som si povedala, že to oslávim dezertom Pavlova. Nie že by som nesúhlasila s odbúravaním zbytočných cukrov z jedálnička, ale zvedavosť ako chutí Pavlova ma vždy mátala. A tú diabetickú kómu hádam nejako prežijem.

Ide o snehové pečivo s chrumkavým povrchom, bohatou vrstvou šľahačky a čerstvého ovocia. Samozrejme môže mať aj neovocné varianty.

Pôvod tohto dezertu nie je úplne jednoznačný, keďže sa oň sporia aj Austrália aj Nový Zéland. Torta bola pomenovaná na počesť ruskej primabaleríny Anny Pavlovej. Tá v roku 1926 a tiež 1929 navštívila Austráliu a Nový Zealand. S najväčšou pravdepodobnosťou, ale vznikol na Novom Zélande, kde ho šéfkuchár hotelu Wellington vytvoril na jej počesť. Jeho inšpiráciou mala byť baletná sukňa, ktorá pôsobila, akokeby Anna netancovala, ale vznášala sa.

Ja som zvolila neovocnú variantu, keďže sezóna čerstvého ovocia ešte nezačala, na ovocnú verziu si budeme musieť teda ešte chviľku počkať.

Ingrediencie

  • 4 veľké vaječné bielka
  • 225 g kryštálového cukru
  • 1 ČL kukuričného škrobu
  • 1 ČL bieleho vínneho octu

Na ozdobu

  • 150 ml slaného karamelu
  • 250 ml smotany na šlahanie
  • 150 ml čokoládovej ganache (poleva) – recept nižšie

Postup

Predhrejeme si rúru na 140 stupňov, horkovzdušnú na 120 stupňov.

Vo veľkej mise (musí byť poriadne odmastená) vymiešame vaječné bielky, kým nevytvoria kompaktnú hmotu. Postupne pridávame kryštálový cukor a na koniec kukuričný škrob a vínny ocot.

Bielkovú hmotu rozdelíme na dve časti. Každú z nich rozotrieme do tvaru kruhu, na plech vyložený pečiacim papierom (kruh by mal mať priemer asi 20 – 22 cm). Povrch načechráme, aby nebol hladký.
Plech vložíme do rúry a pečieme asi 50 min. až 1 hodinu. Treba sledovať, či sa povrch nezačne pripalovať. Po upečení rúru vypneme a koláč necháme v nej, až kým rúra nevychladne.

Zdobenie

Na spodnú časť natrieme polovicu vyšlahanej šlahačky a polejeme ju slaným karamelom a čokoládovou polevou. Navrch položíme druhý korpus a urobíme to isté. Môžeme ešte dozdobiť keksíkmi alebo plnenými tyčinkami.

Čokoládová ganache

V menšej rajnici rozohrejeme 150 ml šlahačky (nesmie vrieť). Odstavíme a postupne zamiešame kvalitnú 70 % čokoládu (asi 150 g). Hmota musí byť dokonale vypracovaná, vláčna.

Pavlova torta s čokoládou a karamelom

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like