Takmer zabudnutá delikatesa
Vnútornosti ako súčasť hlavných jedál boli v minulosti veľmi obľúbenou delikatesou. Boli bežne nedostupné a na tanier sa teda dostali naozaj len najbohatším.
Neskôr boli vytlačené inými druhmi mäsa. Mnoho ľudí doteraz nevie, ako by pripravili srdiečka, ľadvinky, jazyky a pod. Zo všetkých vnútorností je asi najznámejšia pečienka, ktorá sa ako tak udržala “na výslní”.
Je to škoda, pretože práve vnútornosti obsahujú mnoho prospešných látok a vitamínov. Je to mnohokrát to najjemnejšie, čo nájdeme na zvierati.
Okrem toho, že pečienka sa stala klasikou v našej domácnosti, rada pripravujem aj jazyky. Síce to trvá dlhšie ale výsledok naozaj stojí zato. A keď sa s tým nechcete otravovať dlho, treba využiť tlakový hrniec (ešte že sme mali Denisa Papina ).
Ingrediencie
Mäso
- 4 väčšie bravčové jazyky
- ½ zeleru
- 1 malá cibuľa
- 6 menších mrkvičiek
- 1 strúčik cesnaku
- 1 bobkový list
- 3 guličky nového korenia
- 4 guličky čierneho korenia
- 1 ČL soli
Omáčka
- 40 g masla
- 1 menšia cibuľa
- 1 ČL kryštálového cukru
- 2 PL hladkej múky
- 1 l mäsového vývaru
- 1 – 2 PL plnotučnej horčice
- 1 kelímok Crème Fraîche
Postup
Začneme mäsom. Bravčové jazyky umyjeme a vložíme do tlakového hrnca. Pridáme zeleninu, cesnak, korenie a soľ. Zalejeme vodou a varíme približne 1 hodinu. Ak nemáme tlakový hrniec, môžeme to isté opakovať v obyčajnom hrnci, doba varenia je ale omnoho dlhšia (asi 2 – 2,5 h). Je potrebné, aby boli jazyky naozaj mäkké.
Keď máme mäso, jazyky olúpeme a nakrájame na plátky a odložíme nabok a môžeme začať pripravovať omáčku.
V hrnci rozpustíme maslo, pridáme najemno nakrájanú cibuľu a necháme ju smažiť do sklovita. Potom pridáme cukor a počkáme, kým sa vytvorí karamel. Ten zasypeme 2 PL hladkej múky a vytvoríme zásmažku.
Zásmažku zalejeme asi 1 litrom vývaru (môžeme použiť vývar z jazykov), rozmiešame metličkou, aby sa nám nevytvorili hrudky. Pridáme horčicu a necháme prevrieť.
Nakoniec pridáme Crème Fraîche a dochutíme soľou a cukrom podľa chuti.
Ewa EM