Sunday roast

Sunday roast

Anglická kuchyňa

vraj nie je chutná. A práve toto tvrdenie ma donútilo pozrieť sa na ňu “z blízka”. Do veľkej miery je anglická kuchyňa ovplyvnená chuťou iných krajín. Vďaka prisťahovalcom tu môžeme objaviť náznaky čínskej, talianskej alebo indickej ale aj japonskej kuchyne.

K tradičným britským jedlám patria fish and chips, shepperd’s pie, rôzne pudingy a nedelná klasika Sunday roast. Sunday roast je typické (nedeľné) národné jedlo, a preto som sa ho rozhodla vyskúšať.

Jedlo pozostáva z pečeného mäsa, pečených zemiakov a podáva sa so zeleninou a yorkshirským pudingom.

A aby to nebolo také jednoduché, má samozrejme niekoľko variácií: mäso sa používa hovädzie, kuracie, bravčové alebo jahňacie. Sezónne sa môže použiť aj hus, kačka alebo moriak. Samozrejme všetko pekne dozlatova upečené. Zelenina môže byť varená, parená alebo tiež pečená. Aj tá sa mení s ohľadom na sezónnosť a chuť.

Mäso – ingrediencie

 • 2 kg hovädzieho mäsa (roštenka, sviečková)
 • 5 stredne veľkých šalotiek
 • 2 malé alebo 1 veľká hlavička cesnaku
 • 10 menších mrkvičiek
 • tymián
 • horčica
 • soľ
 • čierne korenie
 • bobkový list

Mäso  – postup

Predhrejeme rúru na 200 stupňov. Kým sa rúra nahreje, očistíme si mrkvičky a necháme ich v celku. Olúpeme šalotky, ktoré rozkrojíme napoly. Hlavu cesnaku len prekrojíme napoly. Všetku zeleninu nasypeme do pekáča a navrch položíme bobkový list. Mäso umyjeme, osúšíme papierovou utierkou a potrieme olejom, horčicou a posypeme soľou, korením a tymiánom. Uložíme ho navrch zeleninovej zmesi. Pekáč zatvoríme a vložíme ho do vyhriatej rúry. Pečieme cca 2,5 – 3 hodiny.

Malé vylepšenie k mäsu:

Vínová omáčka – ingrediencie

 • 600 ml šťavy z mäsového výpeku
 • 100 ml červeného vína
 • 1 ČL kryštálového cukru
 • štipka soli
 • kukuričný škrob

Vínová omáčka – postup

Po upečení mäsa odoberieme cca 600 ml vypečenej šťavy a nalejeme ju do menšej rajnice.

Keď začne bublať, pridáme 100 ml červeného vína a cukor so soľou. Necháme cca 15 minút prebublávať, aby sa hmota zredukovala na polovicu.

Dochutíme cukrom alebo soľou.

Na záver zahustíme kukuričným škrobom zmiešaným s vodou. A necháme chvíľu prevrieť.

Yorkshire pudding

Keď sa povie puding, tak si všetci predstavíme sladký dezert pripravený z mlieka, cukru a pudingového prášku (tu sa treba poďakovať jednému nemenovanému Doktorovi). To je slovenská klasika, ktorú nemusím už od škôlky, kedy ma nútili jesť ten ružový – jahodový.

Nie je však puding ako puding.

V Anglicku je puding niečo ako náš dezert, podobajúci sa skôr bábovke alebo žemlovke. Môže byť sladký aj slaný a môže mať aj krémovú podobu. Pôvodne sa tak označoval mastný mäsový výrobok polotuhej konzistencie natlačený v črievku. Keď sa múka stala súčasťou koláčov a pudingov, anglickí kuchári vynašli spôsob, ako urobiť prílohu k mäsu. Počas jeho pečenia na panvicu kvapli tuk a naliali naň pudingové cesto, ktoré upiekli. Nazvali ho “kvapkajúci puding”. Až v 18. storočí ho Hannah Glasse premenovala na Yorkshire pudding a vylepšila ho. Takže z plochej placky vznikli nadýchané buchtičky. Tie sa podávali ako príloha k mäsu alebo sa v chudobnejších rodinách jedli samé.

K najväčším klasikám anglických pudingov patrí Christmas pudding alebo Yorkshire pudding.

Pravý Yorkshire pudding by mal byť podľa Královskej spoločnosti aspoň 10 cm vysoký – čo sa mne pri mojom prvom pokuse samozrejme nepodarilo.

Ingrediencie (12 kusov)

 • 3 veľké vajcia
 • 350 ml plnotučného mlieka
 • 190 g hladkej múky
 • ¾ ČL soli
 • tuku (najlepšie roztopená bravčová masť)

Postup

V mise miešame vajcia s mliekom, kým sa nespoja a odložíme nabok. V druhej miske  zmiešame múku so soľou a postupne prisypávame do mliečnej zmesi. Hmotu musíme miešať, kým nie je hladká a bez hrudiek.

Na cesto položíme potravinovú fóliu a odložíme ho do chladničky aspoň na 1 hodinu. Nie však dlhšie ako 3 hodiny.

Po uplynutí hodiny cesto vyberieme z chladničky a vmiešame doň 1 PL masti.

Rúru si predhrejeme na 220 stupňov. Do plechu na muffiny do každej jamky nalejeme ½ ČL masti a vložíme do vyhriatej rúry na 3 minúty, kým nezačne tuk jemne prebublávať.

Plech vyberieme a rýchlo doň nalejeme cesto, do ⅔ každej jamky a vložíme späť do rúry. Pečieme 20 minút.

Potom stiahneme teplotu na 170 stupňov a dopekáme ešte 5 – 10 minút.

Po vytiahnutí buchtičky poprepichujeme vidličkou, aby sa z nich uvoľnila para a vyberieme z plechu.

Zhodnotenie na záver

Vraj sa ľudia rozdeľujú na skupinu, ktorá miluje britskú kuchyňu a na skupinu, ktorej nechutí. Ja môžem skonštatovať, že asi budem patriť k tej druhej.

Mäso, zelenina ani yorkshirský puding nie sú zlé. Nie je to ale niečo, prečo by som bola ochotná “vraždiť” za mňa je to recept, ktorý síce neurazí, ale ani neoslní.

Galeria

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like