Nemám rada polievky
a určite nie som sama – teda bola som o tom tak presvedčená, že som verila, že musí existovať krajina kde nezvyknú jesť polievky (prípadne ju nepoznajú). Čo horšie môj drahý naopak polievky priam miluje. Dalo mi to celkom zabrať – teda vlastne som sa nakoniec k žiadnej takej nedopátrala.
Všade vo svete majú svoje obľúbené polievky. V Taliansku je to Minestrone, v Japonsku Miso polievka a v Rusku Solyanka. A tak “sklamaná” som na veľkú radosť mojej polovičky rezignovala a dala polievkam v našej kuchyni milosť.
Počas pátrania som dokonca narazila na krajinu, kde polievku bežne podávajú ako hlavné jedlo. A tak aby som spojila príjemné – zbožňujem lososa, s užitočným – polievky sú vraj grunt, tu je môj víťaz: polievku, ktorá má síce krkolomný názov, ale pritom sa bežne podáva napr. v školskej jedálni – vo Fínsku. Takže – prečo nie? Vyzerá pekne, je s lososom a nie je zložitá na prípravu. A výsledok?
Lohikeitto je jednoducho paráda…
Lohi vo fínčine znamená losos a keitto je jednoducho polievka. Je bežná nie len vo Fínsku ale aj v susednom Švédsku. Fínske jedlá, na rozdiel od ostatných severských jedál, sú menej sladké. V minulosti boli fínske jedlá sezónne nakoľko v zime nebol prístup ku všetkej zelenine, tak ako dnes. Ich základ teda tvorilo mäso a ľahko skladovateľné suroviny ako napríklad zemiaky.
Ingrediencie
- 3 PL olivového oleja
- 1 stredne veľký pór (len bielu a svetlo-zelenú časť)
- 1 l vody
- 1 bobkový list
- 300 – 400 g zemiakov nakrájaných na malé kocky
- 300 – 400 g lososa zbaveného kože a nakrájaného na malé kocky
- 200 g smotany na šľahanie
- 1 ČL kukuričného škrobu
- 1 PL masla
- soľ
- korenie
- čerstvý kôpor
- čerstvá petržlenová vňať
Postup
Do hrnca dáme olivový olej, ktorý zahrejeme. Pridáme nakrájaný pór a restujeme dovtedy, kým trochu nezmäkne. Orestovaný pór zalejeme vodou, pridáme bobkový list a privedieme k varu. Potom znížime teplotu a opatrne pridáme zemiaky, ktoré varíme až kým nezmäknú. Pridáme kocky lososa, polievku necháme zovrieť a varíme približne 5 minút. Prilejeme smotanu a dôkladne ju vmiešame do polievky. Kým nám polievka zovrie, pripravíme si kukuričný škrob – zmiešame lyžičku škrobu s lyžicou vody. Keď polievka vrie, pridáme pripravený kukuričný škrob a premiešame. Nakoniec polievku odložíme nabok a pridáme maslo, ktoré necháme volne sa roztopiť. Polievku osolíme podľa chuti, okoreníme a pridáme nakrájaný čerstvý kôpor, prípadne petržlenovú vňať.
Ewa EM