Biscotti di Prato alias Cantuccini – talianska pochúťka ktorej neodoláte

Biscotti di Prato alias Cantuccini

Varenie ma baví, ale

viac sa vyžívam pri pečení. Nie je nič lepšie ako vôňa dopekajúceho sa koláča, ktorá sa vznáša priestorom a každý si môže predstavovať ten svoj obľúbený kúsok, ktorý sa v rúre môže nachádzať.

Doma je vždy dostatok ochotných ochutnávačov a kritikov, ktorí na seba zoberú tú “ťarchu” povedať mi, či sa koláčik, tortička alebo iná cukrovinka vydarili.

Mám niekoľko favoritov, ktoré sú stálicami v domácej kuchárke ale nie je nič lepšie ako to vzrušenie z toho, že môžem skúsiť niečo nové. A tak som sa dostala k talianskej klasike, ktorú som už dávno chcela vyskúšať, ale nikdy som nemala príležitosť:

Biscotti di Prato známe tiež ako Cantuccini

Biscotti sú vlastne množným číslom od slova biscotto. Ich latinská verzia slova je biscoctus, čo v angličtine znamená “dvakrát pečené” a to ich odlišuje od ostatných keksíkov. Pochádzajú z mesta Prato v Toskánsku.
Tieto originálne cantuccini vymyslel šéf kuchár Antonio Mattei v roku 1867 a jeho variácia je považovaná za tradičný recept na biscotti. Pôvodná receptúra neobsahovala tuk ani droždie prípadne prášok do pečiva. Pozostávali len z múky, cukru, vajec, píniových orieškov a mandlí, ktoré neboli opražené.

Moderné variácie už obsahujú aj tuk a prášok do pečiva, z orieškov sa pridávajú aj pistácie a lieskové orechy. Niektoré recepty dokonca využívajú aníz, škoricu prípadne sušené ovocie.

Ich tvar je oválny, sú chrumkavé a najlepšie vraj chutia, keď sa namáčajú sa vo víne Vin Santo.

Ingrediencie

na cca 40 ks

  • 450 g hladkej múky
  • 350 g práškového cukru
  • 2 vajcia
  • 3 žĺtky a 1 vajce na potretie
  • ½ ČL prášku do pečiva
  • 50 g masla
  • 50 g mandlí
  • štipku soli
  • 1 ČL pomarančovej kôry

Postup

Na panvici si opražíme nasucho mandle a odložíme ich nabok vychladnúť. Do misky vložíme 2 vajcia, 3 žĺtky spolu s cukrom a štipkou soli vymiešame mixérom do bleda. Do vymiešanej zmesi pridáme pomarančovú kôru, roztopené maslo a premiešame. Pridáme preosiatu múku s práškom do pečiva a vymiesime cesto v rukách. Cesto je dosť lepivé, takže pri tvarovaní je potrebné namáčať ruky vo vode. V žiadnom prípade nedosýpavame múku. Vytvarujeme menšie podlhovastné bochníčky, ktoré uložíme na plech vystlaný pečiacim papierom. Vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov a pečieme cca ½ hodiny do zlatohneda. Keď sú bochníčky upečené, vyberieme ich z rúry a necháme vychladnúť, inak by sa pri krájaní rozpadávali. Po vychladnutí ich šikmými rezmi nakrájame na cca 1,5 cm plátky o opäť ich položíme na plech vystlaný pečiacim papierom. Necháme ich sušiť v rúre vyhriatej na 100 stupňov, 10 minút z jednej strany a 10 minút z druhej strany.

Ewa EM

Nechajte si posielať večerný súhr nových receptov


You may also like