Varenie ma baví, ale
viac sa vyžívam pri pečení. Nie je nič lepšie ako vôňa dopekajúceho sa koláča, ktorá sa vznáša priestorom a každý si môže predstavovať ten svoj obľúbený kúsok, ktorý sa v rúre môže nachádzať.
Doma je vždy dostatok ochotných ochutnávačov a kritikov, ktorí na seba zoberú tú “ťarchu” povedať mi, či sa koláčik, tortička alebo iná cukrovinka vydarili.
Mám niekoľko favoritov, ktoré sú stálicami v domácej kuchárke ale nie je nič lepšie ako to vzrušenie z toho, že môžem skúsiť niečo nové. A tak som sa dostala k talianskej klasike, ktorú som už dávno chcela vyskúšať, ale nikdy som nemala príležitosť:
Biscotti di Prato známe tiež ako Cantuccini
Biscotti sú vlastne množným číslom od slova biscotto. Ich latinská verzia slova je biscoctus, čo v angličtine znamená “dvakrát pečené” a to ich odlišuje od ostatných keksíkov. Pochádzajú z mesta Prato v Toskánsku.
Tieto originálne cantuccini vymyslel šéf kuchár Antonio Mattei v roku 1867 a jeho variácia je považovaná za tradičný recept na biscotti. Pôvodná receptúra neobsahovala tuk ani droždie prípadne prášok do pečiva. Pozostávali len z múky, cukru, vajec, píniových orieškov a mandlí, ktoré neboli opražené.
Moderné variácie už obsahujú aj tuk a prášok do pečiva, z orieškov sa pridávajú aj pistácie a lieskové orechy. Niektoré recepty dokonca využívajú aníz, škoricu prípadne sušené ovocie.
Ich tvar je oválny, sú chrumkavé a najlepšie vraj chutia, keď sa namáčajú sa vo víne Vin Santo.
Ingrediencie
na cca 40 ks
- 450 g hladkej múky
- 350 g práškového cukru
- 2 vajcia
- 3 žĺtky a 1 vajce na potretie
- ½ ČL prášku do pečiva
- 50 g masla
- 50 g mandlí
- štipku soli
- 1 ČL pomarančovej kôry
Postup
Na panvici si opražíme nasucho mandle a odložíme ich nabok vychladnúť. Do misky vložíme 2 vajcia, 3 žĺtky spolu s cukrom a štipkou soli vymiešame mixérom do bleda. Do vymiešanej zmesi pridáme pomarančovú kôru, roztopené maslo a premiešame. Pridáme preosiatu múku s práškom do pečiva a vymiesime cesto v rukách. Cesto je dosť lepivé, takže pri tvarovaní je potrebné namáčať ruky vo vode. V žiadnom prípade nedosýpavame múku. Vytvarujeme menšie podlhovastné bochníčky, ktoré uložíme na plech vystlaný pečiacim papierom. Vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov a pečieme cca ½ hodiny do zlatohneda. Keď sú bochníčky upečené, vyberieme ich z rúry a necháme vychladnúť, inak by sa pri krájaní rozpadávali. Po vychladnutí ich šikmými rezmi nakrájame na cca 1,5 cm plátky o opäť ich položíme na plech vystlaný pečiacim papierom. Necháme ich sušiť v rúre vyhriatej na 100 stupňov, 10 minút z jednej strany a 10 minút z druhej strany.
Ewa EM