Klasika je klasika
A vepřo – knedlo – zelo je stálica nie len v českej kuchyni, ale aj v tej našej domácej. Nebudem sa tváriť, že je to tá najzdravšia vec na svete, ale ako sa hovorí “Keď ju miluješ, nie je čo riešiť.”, a raz za čas sa predsa zhrešiť môže .
Česká kuchyňa ja značne ovplyvnená kuchyňami susedných štátov, predovšetkým rakúskou. V minulosti bolo panstvo skôr mäsožravé. A aj “knedlíky”, ktoré sa objavili už v 18. storočí a stali sa obľúbené po celej krajine, museli byť plnené mäsom. Takže vegetariáni boli len z radov chudobných.
V súčasnosti existuje množstvo variácií na tento recept a každá domácnosť má ten svoj najlepší a najtradičnejší. Všeobecne sa dá povedať, že ide o mäso, knedľu a kapustu. A tu sa to len začína. Knedľa môže byť klasická parená, zemiaková alebo “housková”. Mäso sa spravidla používa bravčové – krkovička, plece, stehno a pre tých najzdatnejších papkáčov je to bravčový bôčik. Kapusta má tiež niekoľko verzií od kyslej až po dusenú bielu alebo červenú. Uf, naozaj veľa možností.
A keďže aj ja som napoly moraváčka, tak som si vytvorila svoju variáciu
Bravčové plece, kyslá kapusta a “houskový knedlík”
Ingrediencie
Mäso
- 1,5 kg bravčového pliecka
- 100 g cibule nakrájanej nahrubo
- soľ
- celý kmín
Kapusta
- 1 – 1,5 kg kyslej kapusty
- 50 g cibule nakrájanej najemno
- 2 PL oleja
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 PL múky alebo najemno postrúhaný zemiak
“Houskový knedlík”
- 250 ml mlieka
- 21 g droždia
- ½ ČL kryštálového cukru
- 500 g hrubej múky
- 2 staršie rožky
- 1 vajce
- soľ
Postup
Začneme s mäsom. Do pekáča dáme nahrubo pokrájanú cibuľu, na ňu položíme mäso, ktoré dobre posolíme a posypeme kmínom. Podlejeme ho 1 pohárom vody a vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov približne na 2 hodiny.
Na kapustu si pripravíme hlbší hrniec, do ktorého nalejeme 2 lyžice oleja a nadrobno pokrájanú cibuľu. Tú restujeme približne 5 minút. Potom pridáme 2 lyžice cukru a skaramelizujeme ho. Do takejto zmesi vložíme kyslú kapustu, vyžmýkanú ale neprepláchnutú a podlejeme približne 1 pohárom vody. Kapustu dusíme na miernom ohni do mäkka. Ak je treba podlievame trochou vody. Keď je kapusta mäkká, dochutíme ju soľou a cukrom a nakoniec zaprášime lyžicou múky alebo najemno postrúhaným zemiakom.
Na prípravu knedle začneme s kváskom. Do malej misky nalejem zohriate mlieko, cukor a droždie a počkáme asi 15 minút, kým vzíde kvások. Medzitým si do druhej misy nasypeme múku, na kocky pokrájané rožky, trochu soli a vajce. Do tejto zmesi nalejeme kvások a vypracujeme pedné cesto, ktoré necháme ½ hodiny kysnúť. Po nakysnutí vypracujeme menšie bochníčky a dáme ich do viacej osolenej vody cca na 10 – 15 minút.
Ewa EM