Veggie borscht

Veggie borscht

Polievky veľmi nemusím. Na rozdiel od môjho manžela. Ten si nevie prestaviť obed bez nich. Jediné, ktorým sa nevyhýbam sú tzv. desiatové polievky. Krásne husté, ktoré vedia nahradiť obed. Vtedy mi je jedno, či je to strukovinová,  krémová zeleninová alebo hustý borscht.

Áno, práve o ňom sa chcem zmieniť. Doma ho máme radi. Poctivý, hustý, s poriadnym komcom smotany na vrchu. Jediné, prečo ho nerobím často je zdĺhavá príprava. Výsledok je ale famózny. Toľko chutí, ktoré v sebe skrýva hádam nemá žiadna iná polievka.

Borscht je populárny hlavne v krajinách východnej Európy ako Ukrajina, Rusko, Poľsko, Bielorusko, Litva, prípadne Rumunsko. Asi tou najdôležitejšou ingredienciou je červená repa. Bez nej to nie je ono.

Borscht “vychádza” zo starovej polievky, ktorá sa varila z nakladaných stoniek a lístkov. V súčasnosti sa teší veľkej obľube a okrem červenej repy sa jeho súčasťou stali aj rôzne druhy mäsa, mrkva, rajčiny, kapusta a iná zelenina, ktorá sa mení podľa krajiny, v ktorej sa polievka varí. Pri tejto polievke je dôležité nič neuponáhľať. Tá najlepšia sa varí pomaličky 3 – 4 hodiny.

Vedeli ste, že:

5 Facts about Borsch

No a kedže ako som spomínala, najviac mi prekáža zdĺhavoť pri varení tejto polievky, predstavím vám je rýchlejšiu vegetariánsku verziu.

Hoci neobsahuje mäso, na chuti jej to vôbec neuberá. Podstatou je, aby bola krásne hustá s množstvom zeleniny a ozdobená bohatou vrstvou kyslej smotany. Hor sa teda na varenie.

Veggie borscht

Ingrediencie

Postup

Do veľkého hrnca vložíme červenú repu, mrkvu, cibuľu a zalejeme vývarom. Na miernom ohni privediem k varu a varíme asi pol hodiny.

Potom pridáme rajčiny a kapustu a varíme, kým všetky ingrediencie nie sú mäkké. Ak by bola polievka moc hustá, môžeme pridať ešte trochu vody.

Ku koncu polievku osolíme a okoreníme podľa chuti a pridáme kôpor. Povaríme ešte 5 minút.

Servírujeme s kyslou smotanou alebo creme fraiche.

Ewa EM