Kapuśniak

Kapuśniak

S pomaly sa blížiacou zimou sa teším nielen na Vianoce ale aj na veci, ktoré s nimi tak trochu súviasia. Jednou z nich je tlačenie kapusty. Doma sme boli vždy zvyknutí, že kyslú kapustu sme robili svojpomocne a nemuseli sme ju zháňať v obchodoch. Pravdu povediac lásku ku kyslej kapuste som si vybudovala postupne, boli roky, kedy som ju nemusela vôbec. Teraz je to ale iné. Kyslú kapustu mám rada v akomkoľvek recepte od polievky alebo šalátu počínajúc až po segedínsky guláš alebo kapustu ako súčasť pečeného mäska alebo kapustníky.

V prípade polievky mám najradšej tú “našu vianočnú” kapustnicu, do ktorej dávam sušené hríby, hrozienka, sušené slivky, klobásku a kopec ďalších vecí. A jej sladko-kyslá chuť je nezameniteľná a fantastická.

A keďže doma robíme výlučne len túto verziu, chcela som vyskúšať aj niečo iné. No a voľba padla na poľskú kapustovú polievku – Kapuśniak. Na rozdiel od tej vianočnej táto “reže”. Jej súčasťou sú aj mrkvička a zemiaky a z byliniek ma prekvapil tymián. Na druhej strane ale musím uznať, že ani táto varianta nebola zlá. Doma sa po nej len tak zaprášilo.

V prípade tejto polievky sa môžeme stretnúť s dvoma verziami. Vegetariánskou, ktorej súčasťou sú hríby a tradičnou, ktorá v sebe zahŕňa bravčové mäso. Podáva sa poriadne horúca a môže by doplnená kyslou smotanou posypanou petržlenkou alebo kôprom. Kapuśniak má aj svoju ukrajinskú verziu – Kapusnyak – ktorá sa servíruje pri výnimočných udalostiach ako sú svadby, alebo na jarmokoch…

Verím, že aj vy doma máte tú svoju kapustnú topku. Ak však chcete vykročiť zo zaužívaného stereotypu a vyskúšať niečo nové kapustové, určite budete spokojní s touto verziou. Hor sa teda do kapusty :-)

Kapuśniak

Ingrediencie

Postup

Vo väčšom hrnci zahrejeme olej, pridáme nadrobno nakrájanú cibuľku a pražíme, kým nebude urobená “do sklovita”.

Pridáme mrkvu a asi 5 minút ju opekáme. Potom pridáme zemiaky, kyslú kapustu, rajčinový pretlak, rascu, tymián, bobkový list a zalejeme vodou. Varíme domäkka.

Medzitým na panvici opečieme slaninku a klobásku.

Keď bude kapusta a zelenina mäkké, pridáme opečenú slaninku s klobáskou a ešte 10 minút povaríme.

Na záver dochutíme soľou alebo korením.

Podávame s nasekaným kôprom alebo kyslou smotanou.

Ewa EM