Horčicovo-medový králik so šalviou

Horčicovo-medový králik so šalviou

Králičie mäso je veľmi delikátne a chutné. Má mäkkú konzistenciu, je šťavnaté a z dietetického hľadiska je neprekonateľné. Istým spôsobom môže nahradiť hydinové mäso. Chuť je veľmi podobná. Obsah tuku v mäse je veľmi nízky, samozrejme závisí od toho, čím bol králiček kŕmený. Stále to ale bude menej než v iných druhoch mäsa.

Medzi kulinárske stálice z králika určite patria králik na divoko, králik na cesnaku, králik na čierno, prípadne králičí paprikáš a iné. Najlepšie sa k tomuto mäsu hodí tymián, šalvia, rozmarín, horčica, biele víno, cesnak … Nepreberné množstvo možností na jeho úpravu. Už si len vybrať :-).

Okrem toho, že králičie mäso je pochúťkou, aj králik sám je výnimočným zvieraťom. Tu je zopár zaujímavostí:

U nás doma sa králičie mäso ujalo veľmi rýchlo. Máme ho radi pre jeho jemnú chuť a rýchlu prípravu. Jediné, čomu sa v upravovaní králika doma vyhýbam je variť ho v celku. Myslím si, že je síce chutný, ale nemôžem naplno využiť jeho potenciál (rolády, grilovanie, dusenie, plnenie,…).

Dnes som sa rozhodla, že vyskúšam králika s overenou kombináciou horčice, medu a šalvie.

Horčicovo-medový králik so šalviou

Ingrediencie

Horčicovo-medová omáčka

Postup

Králika si opláchneme a osušíme. Stehná poprepichujeme ostrým nožom a dôkladne potrieme soľou a mletým korením.

V miske zmiešame všetky ingrediencie na omáčku, ak je treba dochutíme soľou, prípadne čierny korením.

Rozohrejeme si väčšiu panvicu, vložíme olivový olej a postupne opečieme stehná do zlato-hneda. Vyberieme ich a odložíme nabok. Do vzniknutého výpeku nasypeme rozpučené strúčiky cesnaku a trochu pripečieme.

Nakoniec k cesnaku pridáme horčicovo – medovú omáčku a necháme 3 minúty povariť.

Králičie stehná vložíme do pekáča a polejeme ich omáčkou. Necháme piecť vo vyhriatej rúre na cca 180 stupňov asi 1,5 – 2 hodiny. Omáčka sa výrazne zredukuje.

Počas pečenia môžeme stehná polievať vypečenou omáčkou.

Nakoniec ich necháme asi 10 minút odpočínúť a servírujeme.

Ewa EM