Škoricové lievance

Škoricové lievance

Sladké a voňavé…

Sladké raňajky nikdy nebolo niečo, čo by som extra uprednostňovala. Jedinou výnimkou bola snáď len ovsená kaša s poriadnou dávkou sladkého vo forme čerstvého ovocia.

Avšak ja niečo mieniť a rodinka to mení :-) . A tak sme zaviedli sladké raňajkové soboty. Na moje potešenie, hoci sú sladké, sú aj tak trochu zdravé. Vždy sa snažím použiť aspoň jednu surovinu, ktorá by tomu zodpovedala. Bielu múku mením za bielu špaldovú alebo celozrnnú, prípadne pohánkovú. Cukor sme si zvykli používať kokosový a čo sa týka tuku, buď použijem klasické bio maslo alebo kokosový olej.

A tak sa u nás v soboty striedajú lievance, waffle prípadne iné sladké variácie raňajok.

Pre tento raz som sa rozhodla urobiť lievance, ktoré sú nielen zdravé, ale aj s mojou obľúbenou chuťou – škoricou. Tú zbožňujem nielen pre jej vôňu ale aj pozitívne účinky na náš organizmus.

Škorica je variabilné korenie, ktoré sa dá použiť do slaných aj do sladkých jedál. Získava sa z vnútornej strany kôry stromov z rodu cinnamonum. A práve škorica získaná z takéhoto stromu je nazývaná aj “pravá škorica”, pričom vo väčšine prípadov dostaneme kúpiť “nepravú škoricu”, ktorá sa získava z príbuzných stromov označovaných “cassia”.

Škorica bola známa už v období staroveku. Z Egypta bola dovážaná už od roku 2 000 p. n. l. Prvou “škoricovou zmienkou” bola tá z Grécka, kde sa o škorici môžeme dočítať v básni gréckeho básnika Sappho.

K pozitívnym účinkom škorice patria:

Takže ak máte radi škoricu, a nechcete čakať do Vianoc, hor sa na tento vynikajúci recept.

Škoricové lievance

Ingrediencie (cca 8 – 10 lievancov)

Postup

V mise rozmiešame grécky yogurt, pomleté ovsené vločky, vajíčka, prášok do pečiva, mlieko a štipku soli. Množstvo mlieka dolievame podľa konzistencie lievancového cesta. Malo by byť husté ako plnotučný yogurt.

Necháme 5 minút odpočinúť. Potom pridáme rozpustený kokosový olej a premiešame.

Rozohrejeme panvicu a rovnomerne na ňu nalejeme lievance (veľkosť záleží na vás) a pečieme po oboch stranách do zlatova. Lievance väčšinou obraciam, keď sa na povrchu tvoria bublinky a okraje sú zatuhnuté. Druhú stranu už stačí len jemne pripiecť.

Medzitým si rozohrejeme kokosový olej alebo maslo, do ktorého pridáme kokosový cukor a škoricu a odložíme nabok.

Každý upečený lievanec jemne potrieme škoricovým maslom a na záver ich tiež polejeme.

Ewa EM